تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

بزرگترین سایت مقالات الکترونیک و مطالب مرتبط با الکترونیک


دسته بندی سایت

پیوند ها

آمار بازدید سایت

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 340
 • بازدید دیروز : 511
 • بازدید کل : 1171530

آشنايي با معماري شبكه دسترسي ‌اينترنت پرسرعت


 

آشنايي با معماري شبكه دسترسي ‌اينترنت پرسرعتعليرضا تقي‌زاده‌

 

اينترنت و دسترسي به آن، به بخش لازم و جدايي‌ناپذير زندگي و كار ميليون‌ها نفر از ساكنان جهان بدل شده است. كار روي اينترنت، تفريح روي اينترنت و حتي زندگي روي اينترنت! خواسته خيل عظيمي از جوانان هر كشور را تشكيل مي‌دهد. امروزه، يكي از معيارهاي پيشرفت يا عقب‌ماندگي هر كشور عملاً تعداد مشتركان اينترنتي آن است. از طرف ديگر، دسترسي سنتي به اينترنت از طريق خطوط كُند و عذاب‌آور تلفني، ديگر جوابگوي بسياري از انتظارات كاربران نيست. بنابراين در عمل ملاك و معيار سازگاري هر جامعه با فضاي مجازي اينترنتي، به ميزان گستردگي دسترسي پرسرعت يا به زبان فني‌تر باندپهن ‌(Broadband Access) مربوط مي‌شود. اينترنت پرسرعت نه تنها براي پاسخگويي به نياز روزافزون كاربران معرفي شده است، بلكه خود به صورت بستري براي ارائه انواع و اقسام خدمات ارتباطي همچون تلفن اينترنتي (VoIP)، تلويزيون اينترنتي (IPTV) و مانند آن‌ها به‌كار گرفته مي‌شود. اولين و مهم‌ترين انتخاب هر شركت فراهم‌كننده خدمات دسترسي پرسرعت به اينترنت (موسوم به PAP)، معماري شبكه دسترسي است كه البته بخش فيزيكي آن (توپولوژي، فواصل كابل‌ها، و وجود يا عدم وجود فيبرنوري) معمولاًً تحت كنترل و اراده اين شركت‌ها نيست (مگر آن‌كه خود آن‌ها شركت‌هاي مخابرات تلفني باشند). بنابراين آنچه در حوزه كنترل اين شركت‌ها مي‌ماند، گزينش صحيح پروتكل‌هاي ارتباطي همچون DHCP ،L2TP ،PPPoA ،PPPoE است كه در ادامه با نقاط قوت و ضعف هر يك از آن‌ها آشنا مي شويم.

 

در صنعت خدمات مخابراتي و ارتباطي، شركت‌هاي كهنه كار تلفن با اتكا به ميليون‌ها كيلومتر كابل، فيبر و بسترهاي آماده و فراهمِ خود از طرفي و شركت‌هاي نوظهور با اتكا به فناوري و روش‌هاي نوين از طرف ديگر، پا به اين عرصه گذاشته‌اند تا به رقابت بپردازند و از اين خوان پرنعمت سهمي نصيب خود كنند. در ايران نيز، در چند سال اخير شاهد حضور شركت‌هاي فراهم كننده خدمات دسترسي (PAP) هستيم كه البته به دلايل بسياري كه از حوصله اين نوشتار خارج است، هنوز نتوانسته‌اند نيازهاي روزافزون جمعيت جوان و تحصيلكرده كشور را پاسخ گويند.

از ديدگاه فني، مودم‌هاي ADSL يكي از مناسب‌ترين گزينه‌هاي ايجاد دسترسي به اينترنت پرسرعت در سراسر جهان محسوب مي‌شوند و در مركز ثقل تجارت شركت‌هاي فراهم‌كننده خدمات دسترسي قرار دارند. البته به كارگيري اين مودم‌ها بدون چالش‌ نيز نيست. براي مثال، مشكلات ارائه خدمات در ابعاد كلان، هزينه‌هاي نصب كه با توجه به لزوم اعزام متخصصان به محل سكونت يا كار كاربران افزايش مي‌يابد، حفظ امنيت و جلوگيري از استفاده‌هاي غيرمجاز، برخي از اين مشكلات به حساب ميآيند.

ADSL انواع متعددي دارد، ولي دسترسي به سرعت‌هاي تا چند ده مگابيت بر ثانيه با آن امكانپذير است. البته سرعت معمول در سمت دريافت (Downstream) معمولاً ميان 348Kbps تا 1Mbps و سرعت ارسال (Upstream) معمولاً كمتر از 224kbps در نظر گرفته مي‌شود.

در واقع زيرساختار ارتباطي شبكه‌هاي دسترسي مبتني بر ADSL فرق چنداني با ساير گزينه‌هاي متداول دسترسي پرسرعت همچون مودم‌هاي كابلي ندارد. مهم‌ترين مشخصه اين شبكه‌ها، تركيب و تجميع ترافيك ارتباطي گروه بزرگي از مشتركان در لبه شبكه (Edge) و ارسال اين ترافيك يكپارچه به سمت هسته اينترنت
(Core) از طريق لينك‌هاي بسيار سريع مخابراتي است. لبه شبكه علاوه بر تجميع ترافيك‌ها، بسياري از عمليات مديريتي و امنيتي را نيز برعهده دارد و از اين لحاظ يكي از مهم‌ترين عناصر اين ساختار به‌شمار مي‌رود.

شكل 1 مدل ساده شده‌اي از يك شبكه دسترسي مبتني بر مودم‌هاي DSL را نشان مي‌دهد. اگر از سمت راست تصوير شروع كنيم، در اولين مرحله كامپيوتر استفاده كننده قرار دارد كه به يك مودم ADSL متصل است. ازآنجا زوج سيم خط تلفن را داريم كه تا نزديك‌ترين مركز مخابراتي امتداد يافته است.

شکل 1- نمايي ساده از شبکه دسترسي مبتني بر DSL


لبته كاربران با به كارگيري جداكننده‌هاي نسبتاً ارزان قيمت (Splitter) در محل خود قادر به استفاده همزمان از سيم تلفن خود براي اتصال به گوشي تلفن و مودم خواهند بود. در هر حال، خطوط چندين مشترك در محل مركز مخابراتي با دستگاهي موسوم به متمركز‌كننده DSL يا (DSLAM) روي يك ترانك مخابراتي جمع مي‌شوند. ترافيك ارسالي از چندين DSLAM نيز به نوبه خود در يكي از مراكز اصلي مخابراتي تجميع مي‌شود و به يك روتر سريع ارسال مي‌گردد كه نقطه ورود به اينترنت به حساب مي‌آيد.

چالش‌هاي پيش‌رو
ايجاد شبكه‌هاي بزرگ دسترسي مبتني بر ADSL با يك چالش ساده، و در عين حال دشوار روبه‌روست و آن هم، سهولت به كارگيري است. اصولاً تا وقتي به‌كارگيري يك سرويس براي عموم مردم امكانپذير نباشد، استقبال از آن در حد محدود باقي مي‌ماند. بنابراين درگام اول بايد نصب و پيكربندي مودم ADSL به سادگي و توسط خود كاربر امكانپذير باشد. به اين ترتيب، علاوه بر اين‌كه كاربران احساس رضايت بيشتري خواهند كرد، لزومي به اعزام پرهزينه نيروي فني شركت به درِ منازل كاربران نخواهد بود.

چالش بزرگ ديگر، نحوه تخصيص آدرس‌ها است. مي‌دانيم كه هر مشترك براي ارتباط با اينترنت به تنظيم يك آدرس روي دستگاه كامپيوتر خود نياز دارد كه بايد منحصر به‌فرد باشد. همين عمل بسيار ساده، براي خيل عظيمي از كاربران يك مشكل جدي است. اين چالش و موارد مرتبطي همچون تدارك ارتباط، حفظ امنيت آن و ايجاد امكان اتصال همزمان چند كامپيوتر به خط دسترسي، همگي به راه‌حل‌هاي ساده و حتي‌المقدور خودكار نياز دارند كه قاعدتاً يافتن جواب مناسب براي آن‌ها بر عهده شركت فراهم‌كننده خدمات است.

گزينه‌هاي فني
راه‌حل اساسي چالش‌هاي حوزه نرم‌افزاري فرايند ارتباط، اجراي يك پروتكل بين كاربر و فراهم‌كننده خدمات است. اين پروتكل از نوع پروتكل‌هاي محلي است كه به منظور وظايفي مشخص ميان دو نقطه اجرا مي‌شوند و در ارتباطات خارج از آن حوزه نقش ندارند. در حال حاضر چهار گزينه در اين خصوص وجود دارد كه هر يك مزايا و نقاط ضعف منحصر به خود را دارند:

- آدرس دهي ثابت Static IP Address) IP )

- پروتكل پيكربندي پوياي ميزبان (Dynamic Host Configuration Protocol :DHCP)

- پروتكل تونل‌زني لايه2 Layer 2 Tunneling Protocol :L2TP)

- پروتكل نقطه به نقطه روي PPPoA) ATM ) و روي PPPoE) Ethernet)

Ÿ گزينه اول (آدرس دهي ثابت IP)
اولين و در واقع ابتدايي‌ترين راه حل، تخصيص يك آدرس IP به هر كاربر است كه خود به تنظيم آن روي كامپيوتر خود اقدام مي‌كند. اين روش اساساً يك پروتكل نيست، تنها يك راه‌حل سريع براي مشكل است كه از ابعادي گسترده برخوردار است. براي مثال، مشكل استفاده همزمان چند كامپيوتريك كاربر از ارتباط ADSL به اين ترتيب حل نمي شود.

Ÿ گزينه دوم (DHCP)
اين پروتكل اساساً براي اين منظور طراحي شده است كه پيكربندي IP را روي كامپيوتر كاربران به صورت خودكار انجام دهد. اين پروتكل در شبكه‌هاي محلي سازماني نيز از كاربرد گسترده‌اي برخوردار است؛ به‌‌ويژه در مورد پايانه‌هايي كه به طور موقت به اين شبكه‌ها متصل مي‌گردند (براي مثال كامپيوترهاي Laptop ،(DHCP يك جهش محسوس نسبت به روش آدرس‌دهي ثابت محسوب مي‌شود.

فرايند كار بسيار ساده و در عين حال كارامد است. هر بار كه يك كامپيوتر متصل به شبكه دسترسي فعال مي‌شود، به طور خودكار پارامترهاي مربوط به IP (همچون آدرس) را از يك سرور مركزي دريافت مي‌كند. اين معماري از انعطاف‌پذيري بالايي برخوردار است، امكان كار همزمان چند دستگاه PC، پشتيباني از امكان جابه‌جايي محل استفاده كاربران، سهولت پيكربندي از جانب كاربر و مديريت آن از جانب فراهم‌كننده، از مزاياي اين پروتكل محسوب مي‌گردند.

Ÿ گزينه سوم (L2TP)
اين پروتكل به عنوان يك گزينه نسبتاً جديدتر براي شبكه‌هاي دسترسي باندپهن مطرح شده است و با ايجاد يك تونل مجازي از داخل شبكه اينترنت كاربر را به هر نقطه مشخصي متصل مي‌كند و كليه تنظيمات لازم براي برقراري سرويس از داخل اين تونل بر تجهيزات كاربر اعمال مي‌گردد. L2TP در عمل يك شبكه مجازي يا
Virtual Private Network) VPN) روي شبكه فراهم كننده ايجاد مي‌كند كه از امنيت خوبي برخوردار است، ولي درعوض پيچيدگي و سرباره بيشتري دارد؛ به‌ويژه در شبكه‌هاي بزرگ دسترسي با چندين هزار كاربر، مديريت اين تونل‌ها دشوار خواهد بود.

Ÿ گزينه چهارم (PPP)
اين پروتكل براساس پروتكلي بسيار موفق، موسوم به پروتكل نقطه به نقطه (Point to Point Protocol :PPP) شكل مي‌گيرد، دو حالت متداول استفاده از اين پروتكل در شبكه‌هاي دسترسي باند پهن عبارتند از: PPP روي اترنت
(PPPoE) و PPP روي PPPoA) ATM) كه تركيبي از آن‌ها موسوم به PPPoEoA نيز به كار گرفته شده است. PPP علاوه بر اين‌كه از انعطاف و سهولت در استفاده برخوردار است، سطحي از ايمني را براي استفاده‌كننده فراهم مي‌كند.

به همين خاطر معمولاً اولين گزينه بسياري از فراهم‌كنندگان خدمات دسترسي باند پهن به شمار مي‌رود؛ هر چند به لحاظ قدمت دست كمي از خود اينترنت ندارد! (براي بار اول در سال 1989 تحت كدهاي 1171و 1172 توسط سازمانIETF استاندارد گرديد). اين پروتكل تا به حال، چند مرتبه دستخوش اصلاح و ارتقا گرديده كه آخرين آن مربوط به سال 1994 (استاندارد RFC 1661) است.

البته در شروع، PPP به منظور پروتكل ارتباطي ميان تجهيزات مخابراتي (به‌ويژه مسيرياب‌ها) و روي خطوط متداول مخابراتي (همچون E1) پديد آمد و به همين منظور به سازوكار‌هايي جهت مقابله با كيفيت پايين اين خطوط مجهز نشده و به صورت ارتباط‌گرا (Connection-Oriented) طرح گرديده است. اين خصوصيت بر سطح ايمني اين پروتكل نيز تأثير مثبت دارد؛ چرا كه تمامي بسته‌ها لزوماً بايد به يك آدرس مشخص ارسال گردند.

در اوايل دهه1990، PPP را به منظور كار روي خطوط تلفني (dialup line) اصلاح نمودند. تفاوت اصلي، افزودن نوعي سازوكار دست به دست دادن (handshake) در شروع برقراري ارتباط ميان طرفين ارتباط است. معمولاً در اين‌گونه ارتباطات يك دستگاه موسوم به سرور دوردست (RAS)، معتبربودن كاربر را از روي شناسه و كلمه رمز وارد شده بررسي مي‌كند و تنها پس از حصول اطمينان از مجاز بودن كاربر، فرايندهاي لازم جهت پيكربندي و تنظيم خودكار آدرس IP توسط PPP انجام مي‌شود. وجود ويژگي‌هاي فوق باعث شده است، PPP عملاً به صورت جزء ثابتي از سيستم‌عامل ا‌غلب كامپيوترهاي شخصي در دنيا درآيد.

تمامي مزاياي PPP روي خطوط تلفني به سادگي در محيط دسترسي باند پهن نيز قابل استفاده است. البته فناوري‌هاي دسترسي همچون ADSL و مودم‌هاي كابلي برخلاف مدارات مخابراتي، از نوعي فرايند به‌اشتراك‌گذاري منابع استفاده مي‌كنند و PPP در جهت كار در اين محيط‌ها نيازمند برخي اصلاحات است. با توجه به اين‌كه مودم‌هاي ADSL بر پايه فناوري ATM كار مي‌كنند، PPPoA كه در سال 1998 تحت كد RFC 2304 استاندارد گرديد، براي اين منظور پيشنهاد شد.

در محيط شبكه دسترسي باند پهن به جاي RAS عنصري موسوم به RAS) BRAS باند پهن) نقطه اختتام ارتباطاتPPP محسوب مي‌گردد. اين دستگاه كه بعضاً به نام روتر تجميع يا به سادگي تجميع‌كننده (Aggregator) نيز ناميده مي‌شوند معمولاً در دفاتر مركزي شركت‌هاي فراهم‌كننده خدمات قرار مي‌گيرد و قادر به دريافت هزاران ارتباط PPPoA به صورت يك‌جا مي‌باشد.

برقراري ارتباط، مستلزم نصب نرم‌افزارهاي پيچيده و كارت‌هاي رابط ATM روي كامپيوتر استفاده‌كننده است كه معمولاً به منظور كاهش پيچيدگي از ديدگاه كاربر، عناصر فوق در مودم سمت كاربر تعبيه مي‌گردند و ارتباط PPPoA عملاً ميان مودم ودستگاه BRAS اجرا مي گردد. شكل 2 يك ارتباط PPPoA و تركيب پروتكل‌هاي ارتباطي مورد استفاده را در هر يك از نقاط ارتباط نشان مي‌دهد.

شکل 2- ترکيب پروتکل ها در ارتباطات مبتني بر PPPoEoA

شکل 3 ترکيب پروتکل ها در ارتباطات مبتني بر PPPoEoAاجراي پروتكل PPPoA روي مودم سمت مشتري يعني ATU-R شروع شده در BRAS در مركز فراهم كننده خدمات خاتمه مي‌يابد. يك ارتباط دائمي از نوع ATM موسوم به PVC وظيفه حمل اطلاعات را ميان دو نقطه برعهده دارد.BRAS به نوبه خود تمامي PVCهاي متصل به خود را در يك جريان IP تركيب مي‌كند كه به روترهاي شبكه اينترنت متصل مي‌گردند.

استفاده از اترنت به جاي ATM، در شبكه‌هاي دسترسي، منجر به ساده‌سازي كل فرايند مي‌گردد. با توجه به وجود اتصال اترنتي روي اغلب كامپيوترهاي شخصي (موسوم به ارتباط LAN) به تبديل ميان پروتكل‌ها نيازي نخواهد بود. گونه جديدي از PPP به موسوم به PPPoE (استاندارد RFC 2304 در سال 1999) كه معمولاً روي همان كامپيوتر شخصي اجرا مي‌گردد، به اين منظور پديد آمده است. فراهم‌كنندگان خدمات دسترسي اين پروتكل را روي يك سي‌دي در اختيار مشتريان خود قرار مي‌دهند كه معمولاً همراه با مجموعه‌اي از نرم‌افزارهاي كمكي به صورت يكجا عرضه مي‌گردد.

يكي از مشكلات پروتكل PPPoA، حذف كامپيوتر شخصي استفاده كننده از مسير PPP است. به شكلي كه حتي پس از خاموش شدن اين كامپيوتر از ديدگاه فراهم‌كننده خدمات هنوز هم ارتباط برقرار است و اين امر علاوه بر اتلاف منابع، باعث برخي مشكلات امنيتي نيز مي‌گردد. تنها راه‌حل، گسترش ارتباط PPP تا كامپيوتر مشتري است، ولي گزينه‌ افزودن كارت رابط ATM به PC، گران و پيچيده است.

راه حل بهتر، به كارگيري PPP روي اترنتي است كه خود روي ATM اجرا مي‌شود، يعني PPPoEoA البته پروتكل PPPoEoA هنوز به صورت استاندارد درنيامده است. با اين وجود، استفاده از آن در ميان فراهم‌كنندگان خدمات دسترسي بسيار متداول گرديده است. در اين حالت PC تنها نيازمند اجراي PPPoE است. اين جريان در مودم به داخل ATM كپسوله شده و تا رسيدن به BRAS در همين شرايط باقي مي‌ماند و در اين نقطه پس از رهايي از ATM و اترنت، به صورت جريان IP وارد اينترنت مي‌شود. شكل 3 تركيبات پروتكلي را در اين نوع ارتباط نشان مي‌دهد.

 

  Static IP DHCP L2TP PPPoA PPPoE PPPoEoA
تنظيم خودكار آدرس‌هاي IP   § § § § §
پشتيباني از مودم‌هاي كابلي‌ § § §   §  
پشتيباني از مودم‌هاي DSL § § § § § §
امكان برقراري چند نشست ارتباطي‌     § § § §
امكان كار با چند كامپيوتر § § §   § §
امكان گزينش شبكه‌     § § § §
كنترل كيفيت ارتباط‌       §   §
لزوم استفاده از نرم افزار سمت استفاده‌كننده‌     §   § §
امكان تعيين هويت استفاده‌كننده‌     § § § §

جدول 1- مقايسه مشخصات پروتکل‌هاي شبکه دسترسي

مقايسه گزينه‌ها با يكديگر
هر يك از تركيبات بررسي شده در اين نوشتار، گونه‌اي از اتصال به اينترنت را نشان مي دهند كه داراي مزايا و معايب خاص خود هستند. جدول 1 خلاصه‌اي از مشخصات اين تركيبات را نشان مي‌دهد. البته فراهم‌كنندگان خدمات دسترسي برحسب مدل تجاري خود يك يا چند تركيب را انتخاب مي‌كنند كه تركيبات مبتني‌بر PPP معمولاً يكي از آن‌هاست .


گرفته شده از:


ml.blogfa.com

  انتشار : ۶ آبان ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 741

حل المسائل الکترونیک 1 و 2

حل المسائل الکترونیک 1 و 2 ...

کنترل و هدایت موشک به کمک پردازش تصویر در نرم

کنترل و هدایت موشک به کمک پردازش تصویر در نرم

با سلام خدمت دوستان خوبم..امروز یه پروژه ک به صورت یک مقاله خوب در اومده با موضوع کنترل و هدایت موشک به کمک پردازش تصویر را برای شما اماده کردم...ک امیدوارم مورد توجه دوستاران علم پردازش تصویر و متلب واقع شود...این پروژه میتونه دیدی جدید و جالب بده واسه کسایی ک میخوان تو زمینه ...

مجموعه کتابخانه های Hspice

مجموعه کتابخانه های Hspice

مجموعه ای ارزشمند از کتابخانه و تکنولوژی فایل های Hspice شامل: 180nm tsmc 180nm bulk 180nm cmos 130nm bulk 90nm bulk 65nm bulk 65nm cmos 45nm bulk 45nm finfet 32nm bulk 32nm finfet 22nm bulk 22nm finfet 20nm finfet 16nm finfet 14nm finfet 10nm finfet 7nm finfet csmc 0.5um double poly mix process hspice model 0.25um Mixed-Signal SALICIDE(2P5M or 1P5M+, 2.5V/3.3V) TSMC 0.18um Mixed Signal SALICIDE (1P6M, 1.8V/3.3V) 0.35um MIXED ...

کتابخانه 180 نانومتر کیدنس - Cadenece 180nm Library

کتابخانه 180 نانومتر کیدنس - Cadenece 180nm Library

Cadence Virtuoso IC Design library کتابخانه 180 نانومتر نرم افزار طراحی مدارات مجتمع کیدنس cadence 180nm technology TSMC 0.18um MM/RF PDK **به همراه آموزش افزودن کتابخانه به نرم‌افزار Cadence Virtuoso IC Design * برای آموزش های بیشتر کانال ما را در آپارات دنبال کنید. ...

دانلود آموزش تعمیر لامپ کم مصرف -به زبان ساده

دانلود آموزش تعمیر لامپ کم مصرف -به زبان ساده

تعداد فایل : 4 عدد نوع فایل : کتاب PDF مجموع صفحات : 29 صفحه درحال حاضر بیشترین استفاده از لامپ هاي كم مصرف برای روشنایی مکان های مختلف است . از اینرو پس از مدتي خراب شده و ديگر روشن نمي شوند و نياز به تعمير پیدا می کنند در بيشتر اين موارد مي توان با ساده ترين وسايل ...

دانلود فایل ورد(Word) پروژه خانه هوشمند و طراحی

دانلود فایل ورد(Word) پروژه خانه هوشمند و طراحی

عنوان پروژه : خانه هوشمند و طراحی سیستم های آن BMS تعداد صفحات : ۹۳ شرح مختصر پروژه : این پروژه با عنوان خانه هوشمند و طراحی سیستم های آن BMS برای دانلود آماده شده است . خانه هوشمند و طراحی سیستم های آن BMS و سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سیستمی است که در آن با استفاده از آخرین ...

کتاب و حل المسائل درس تئوری آشکارسازی Steven M. Kay

کتاب و حل المسائل درس تئوری آشکارسازی Steven M. Kay

سلام دوستان، -تئوری آشکارسازی- یکی از دروس مهم و البته قدیمی گرایش مخابرات سیستم است. در بسیاری از دانشگاه ها، همراه با درس تئوری تخمین در قالب یک درس سه واحدی ارائه می شود. اما بدلیل اهمیت مفاهیم این دو درس، چند سالی است که هرکدام در قالب درس های سه واحدی جداگانه ای برای ...

جزوه فارسی انرژی خورشیدی دکتر نظری مدرس دانشگاه

جزوه فارسی انرژی خورشیدی دکتر نظری مدرس دانشگاه

انرژی خورشیدی یکی از پاک ترین و در دسترس ترین منابع انرژی برق در کره زمین و به خصوص مناطقی با تابش بالای سالانه پرتوهای خورشیدی، مثل کشور ایران می باشد. انرژی خورشیدی از تبدیل فوتون‌های نور خورشیدی که حامل انرژی بسیار زیاد و نا متناهی می باشند بدست می‌ آید و از این رو ...

دانلود جزوه کامل نقشه کشی برق ساختمان (pdf)

دانلود جزوه کامل نقشه کشی برق ساختمان (pdf)

عنوان فایل : دانلود جزوه کامل نقشه کشی برق ساختمان نوع فایل : pdf شرح مختصر : این جزوه به صورت تایپ شده وکامل می باشد که در آن به شرح انواع نقشه ها ،نکات مهم در سیم کشی ونقشه کشی برق ساختمان ،علایم اختصاری اجزای مدارهای الکتریکی وترسیم پلان با نرم افزار Auto cad پرداخته شده است ...

جزوه کنکور مدارهای الکتریکی دکتر کارو زرگر

جزوه کنکور مدارهای الکتریکی دکتر کارو زرگر

دکتر کارو زرگر مولف کتابهای مدارهای الکتریکی انتشارات پوران پژوهش و یکی از معروفترین اساتید درس مدار کنکور کارشناسی ارشد میباشند که جزوه کلاس کنکور ایشون در 190 صفحه با کیفیت عالی خدمتتون ارایه میشود. ...

آموزش ساخت مدار تقويت آنتن

آموزش ساخت مدار تقويت آنتن

آموزش ساخت مدار تقويت آنتن در اين آموزش شما ياد خواهيد گرفت كه با ساخت مدار هايي قدرت انتن دهي و دريافت و ارسال فركانس ها و امواج را بالا ببريد ...

گزارشکار آزمایشگاه میکروپروسسور (ریزپردازنده)

گزارشکار آزمایشگاه میکروپروسسور (ریزپردازنده)

گزارشکار آزمایشگاه میکروپروسسور (ریزپردازنده) دانشگاه صنعتی سهند سال 97-98 تمامی کدنویسی ها در محیط اتمل استادیو و کدویژن نوشته شده اند. تمامی آزمایشها توسط نرم افزار پروتئوس شبیه سازی شده اند. ...

ساخت پهباد خانگی با وسایل ساده + تولید برق با نور

ساخت پهباد خانگی با وسایل ساده + تولید برق با نور

ساخت پهباد خانگی با وسایل ساده تولید برق با نور خورشید انتظار ها به پایان رسید پکیج آموزشی ساخت یک پهباد خانگی با هزینه بسیارکم تولید برق از نور خورشید با این روش‌ها حتی میتوانید به یک درآمد خوب برسید دیگه بابت خرید یک پهباد یا کواد کوپتر هزینه نپردازید و از ...

کتاب Linear electric machines, drives, and MAGLEVs handbook

کتاب Linear electric machines, drives, and MAGLEVs handbook

این کتاب محصول انتشارات Taylor & Francis در سال 2013 است. برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه شود. فرمت: PDF تعداد صفحات:654 پیشنهاد ویژه: در صورتی که تمایل دارید کتاب فوق را با 80 درصد تخفیف به همراه یک هدیه ویژه خریداری نمایید به بخش خرید پکیج کتاب های ماشین های الکتریکی و درایو مراجعه ...

پاسخ پرسش ها و تمرین های دانش فنی پایه دهم (بخش 1

پاسخ پرسش ها و تمرین های دانش فنی پایه دهم (بخش 1

توجه توجه از اینک این پکیج آموزشی را با تخفیف ویژه از سایت هنرستان برق تهیه نمایید... جهت دانلود این فایل اینجا کلیک کنید با سلام و عرض خسته نباشید به همه هنرجویان عزیز امروز برای هنرجویان عزیز رشته برق هنرستان پایه دهم محصولی را ...

pdf کتاب الکترومغناطیس دیوید چنگ به همراه حل

pdf کتاب الکترومغناطیس دیوید چنگ به همراه حل

pdf کتاب معتبر الکترومغناطیس از daivid k cheng به همرا حل التمرین کتاب و آموزش لاپلاس ...

کتاب و حل تمرین WIRELESS COMMUNICATIONS نوشته Andrea Goldsmith

کتاب و حل تمرین WIRELESS COMMUNICATIONS نوشته Andrea Goldsmith

این مجموعه شامل کتاب WIRELESS COMMUNICATIONS نوشته Andrea Goldsmith به همراه حل تمرین می باشد. ...

جزوه نانو الکترونیک - دکتر صدیق ضیابری (جزوه اول)

جزوه نانو الکترونیک - دکتر صدیق ضیابری (جزوه اول)

فناوری نانو یا نانو تکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که شاخه های گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانو متر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی ...

دانلود رايگان گاوصندوق اندرويد

دانلود رايگان گاوصندوق اندرويد

برنامه ي گاوصندوق قيمت در بازار 9000 تومان با 50% تخفيف توضیحات آپدیت شدیم...!!!سازگاری کامل با اندروید 4.4 و ظاهر جدید و مدرن تر در آپدیت جدیدکاملترین برنامه ایرانی موجود در کافه بازار برای حفاظت از حریم شخصی، قابل رقابت با نمونه های خارجیبا نصب این برنامه عکس ها،فیلم ها، ...

100 مدار الكترونيكي به زبان فارسي همراه نقشه مدار

100 مدار الكترونيكي به زبان فارسي همراه نقشه مدار

در اين كتاب مدار هاي آموزش ساخت مدار هاي زير با نقشه و توضيح كامل با زبان فارسي: 1.دو برابر كننده ي ولتاژ 2.چهار برابر كننده ي ولتاژ 3.افزاينده ي زنجيره اي يا كاسكيد 4.سه برابر كننده ي ولتاژ 5.رگولاتور ولتاژ 6.مدارات ترانزيستوري 7.رله تحريك شونده با رطوبت 8.رطوبت ...

شبیه سازی مدارات یکسوسازهای دیودی با نرمافزار Psim

شبیه سازی مدارات یکسوسازهای دیودی با نرمافزار Psim

در این پروژه 10 تا مدار یکسو ساز دیودی با نرم افزار psim شبیه سازی شده و نمودار آنها بدست آمده است. این پروژه دارای فایل های شبیه سازی و گزارش کار ورد است. این مدارات شامل: 1-یکسوساز نیم موج تک فاز با بار اهمی2-یکسوساز نیم موج تک فاز با بار اهمی سلفی 3-یکسوساز نیمموج تک فاز با بار ...

حل المسائل کتاب داینامیک سیستم ها ویلیام پالم

حل المسائل کتاب داینامیک سیستم ها ویلیام پالم pdf آماده پرینت 930 صفحه 13 فصل ویرایش 3 زبان اصلی تهیه شده توسط سایت فایلکده برتر ...

جزییات چاه ارت حلقه ای

جزییات چاه ارت حلقه ای

جزییات چاه ارت حلقه ای طبق مبحث 13 انتخاب سیم لخت چند مفتولی مسی به عنوان الکترود هم از نظر اقتصادی و هم از نظر یک پارچه بودن الکترود و هادی اتصال زمین تا ترمینال اصلی زمین،نسبت به الکترود صفحه ای مسی که ایجاد نقاط اتصال سیم به صفحه با جوش یا بست و پیچ و مهره مخصوص در آن ...

دانلود کامل ترین کتاب آموزش نرم افزار دیگسایلنت

دانلود کامل ترین کتاب آموزش نرم افزار دیگسایلنت

دانلود کامل ترین کتاب آموزش نرم افزار دیگسایلنت digsilent با زبان فارسی تعداد صفحات: ۶۲۷ فرمت: PDF کتاب آموزش نرم افزار دیگسایلنت | digsilent | زبان فارسی | در قالب فایل pdf و دارای ۶۲۷ صفحه به زبان فارسی یکی از کاملترین و جامع ترین کتب موجود در رابطه با آموزش دیگسایلنت میباشد که از سطح ...

کتاب و حل المسائل درس تئوری تخمین Steven M. Kay

کتاب و حل المسائل درس تئوری تخمین Steven M. Kay

سلام دوستان، -تئوری تخمین- یکی از دروس مهم و البته قدیمی گرایش مخابرات سیستم است. در بسیاری از دانشگاه ها، همراه با درس تئوری آشکارسازی در قالب یک درس سه واحدی ارائه می شود. اما بدلیل اهمیت مفاهیم این دو درس، چند سالی است که هرکدام در قالب درس های سه واحدی جداگانه ای برای ...

جزوه 300 سوال استاد کهن همراه پاسخ تشریحی و جزوه

جزوه 300 سوال استاد کهن همراه پاسخ تشریحی و جزوه

جزوه کامل آموزش مدارهای الکتریکی استاد کهن همراه با 300 تست پیشنهادی و پاسخنامه تشریحی آنها همواره منبع مناسبی برای آمادگی آزمون ارشد بوده است. ...

جزوه کنکوری الکترومغناطیس مهندس باغستانی

جزوه کنکوری الکترومغناطیس مهندس باغستانی

جزوه الکترومغناطیس کلاس کنکور مهندس باغستانی(مدیر موسسه بینش) به صورت تایپ شده و با کیفیت عالی در 245 صفحه ارایه میگردد که شامل کلیه مباحث و همچنین تعداد زیادی تست به همراه پاسخ تشریحی میباشد. ...

دانلود فایل ورد پروژه لیزر

دانلود فایل ورد پروژه لیزر

عنوان : پروژه لیزر تعداد صفحات : 87 امروزه تقریباً همه لیزر و موارد کاربرد آن را می دانند . در تمام دنیا و به ویزه در کشور با استفاده از لیزر و مشتقات آن به طور شگفت انگیزی افزایش داشته است . هم چنین لیزر در پژوهش های علمی و برای محدوده وسیعی از دستگاههای علمی موارد مصرف پیدا کرده ...

نمونه سوال امتحانی درس توزیع انرژی الکتریکی

نمونه سوال امتحانی درس توزیع انرژی الکتریکی

درس توزیع انرژی الکتریکی از دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت می باشد. در این محصول نمونه سوال این درس ارائه شده است. ...

دانلود فایل ورد(Word) پروژه بررسی و شبیه سازی

دانلود فایل ورد(Word) پروژه بررسی و شبیه سازی

موضوع این پایان نامه بررسی و شبیه سازی پایدار سازی سیستم قدرت و مسائل مختلف حول این مبحث میباشد. جزئیات بیشتر این محصول: پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی عنوان کامل: بررسی و شبیه سازی پایدار سازی سیستم قدرت دسته: مهندسی برق قدرت فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش) تعداد صفحات: ...

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

پرفروش ترین ها

  پر فروش ترین های فورکیا


  پر بازدید ترین های فورکیا


  مطالب تصادفی

  • کاربرد و عملکرد فیبر نوری
  • چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می کند؟
  • الگوریتم ضرب کننده Booth و پیاده سازی آن با زبان VHDL
  • مشخصه های فنی دوربین Panasonic Lumix DMC G۱
  • صفحه نمایش LCD

  تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد