تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

بزرگترین سایت مقالات الکترونیک و مطالب مرتبط با الکترونیک


دسته بندی سایت

پیوند ها

آمار بازدید سایت

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 352
 • بازدید دیروز : 511
 • بازدید کل : 1171542

چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می کند؟


چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می کند؟

9هزار فیزیکدان، متخصص و مهندس از سراسر جهان در این مرکز با زیر نظر گرفتن رفتار ذرات و آثار این برخورد ها به مطالعه چگونگی بوجود آمدن جهان و حتی دلیل بوجود آمدن آن می پردازند. هر لحظه از این آزمایش به ما در درک جهان کمک می کند و هزاران راز خلقت را آشکار می سازد.

 

شاید این روزها خبر ها و عکس هایی از برخورد دهنده بزرگ هادرون (Large Hadron Collider:LHC) دیده باشید. خوب به هر حال این آدم های به ظاهر بیکار حتماً در حال تلاش برای هدفی مهم هستند که رسانه ها کار آن ها را «آزمایش مهبانگ(Big Bang)» یا «بزرگترین آزمایش تاریخ» می خوانند. بیایید در اینجا کمی بیشتر در مورد این آزمایش و این همه تجهیزات غول پیکر بدانیم و یک قدم از دوستان خود جلو بزنیم.

این آزمایش حاصل کار یک تونل و یک شتاب دهنده در ۱۰۰متر زیر مرز فرانسه و سوئیس است. LHC قسمتی از پروژه آزمایشی سازمان تحقیقات هسته ای اروپا یا CERN است و تمام پروژه ۶میلیارد دلار هزینه برده است.

چند لحظه بعد از شروع این آزمایش آهنربا های الکتریکی غول پیکری اتم ها و شعاع های اتمی را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به حرکت در می آورد و با هم برخورد می دهد.

در جستجوی راز هستی

۹هزار فیزیکدان، متخصص و مهندس از سراسر جهان در این مرکز با زیر نظر گرفتن رفتار ذرات و آثار این برخورد ها به مطالعه چگونگی بوجود آمدن جهان و حتی دلیل بوجود آمدن آن می پردازند. هر لحظه از این آزمایش به ما در درک جهان کمک می کند و هزاران راز خلقت را آشکار می سازد.

دانشمندان برای درک بهتر این اسرار از نظریه ای به نام مدل استاندارد استفاده می کنند. این نظریه ترکیبی از نظریه نسبیت اینشتین و تئوری کوانتوم است. این نظریه با سه تا از چهار نیروی اساسی جهان یعنی نیروی قوی هسته ، نیروی ضعیف هسته و نیروی الکترومغناطیس سر و کار دارد و با نیروی چهارم که نیروی جاذبه است سر و کاری ندارد.

این نظریه توضیحاتی در مورد چندین پدیده فیزیکی دارد که درستی بسیاری از آن ها با انجام آزمایش های فراوان به اثبات رسیده و یا تا حد قابل قبولی به اثبات درستی آن ها نزدیک شده ایم. ولی جنبه های دیگر این نظریه همچنان در ابهام قرار دارد. یکی از ذرات زیر اتمی که توضیحی برای آن ارائه نشده است ذره «هیگز» (Higgs) است.

تحقیق بر روی این ذره می تواند به این سوال پاسخ دهد که چرا جرم وجود دارد؟ چرا اجسام جرم دارند؟

دانشمندان ذراتی را می شناسند که جرمی ندارند. مانند نوترون. ولی در مقابل ذراتی وجود دارند که جرم دارند. دانشمندان برای توضیح این پدیده به سراغ مکانیزم هیگز رفته اند. بر اساس این قسمت از نظریه باید ذره ای وجود داشته باشد و به همراه آن یک نیرو که به اجرام جرم بدهد. این درحالی است که بعضی از دانشمندان معتقدند که ممکن است این ذره حتی وجود نداشته باشد و بعضی هم معتقدند که این آزمایش نه تنها ما را به حقایقی از این قبیل می رساند بلکه ممکن است چیز هایی را به ما نشان دهد که ما حتی آن ها را در نظر نگرفته ایم.

موضوع دیگری که دانشمندان به دنبال کشف آن هستند ریشه در پیدایش جهان ماده دارد. در ابتدا انرژی و ماده با هم در آمیخته بودند. بعد از اینکه ماده و انرژی در ابتدای خلقت از هم جدا شدند ذرات ماده و پادماده یکدیگر را خنثی کردند. اگر این دو مقدار مساوی بود آنوقت دیگر ماده ای برای ما باقی نمی ماند و این دو ذره یکدیگر را کاملاً از بین می بردند. ولی خوشبختانه بیشتر از مقدار پاد ماده، ماده وجود داشت.

دانشمندان امیدوارند که این فرایند و وجود پاد ماده را در آزمایش LHC مشاهده کنند و به این سوال پاسخ دهند که چرا تفاوتی در مقدار ماده و پاد ماده وجود داشته است.

«ماده تاریک» نیز یکی از مقاصد مهم دانشمندان در این آزمایش است. درک کنونی ما از جهان نشان می دهد که مقدار ماده ای که می بینیم و در اطراف ما و کهکشان ما قرار دارد تنها ۴درصد کل ماده در جهان است و دانشمندان از روی حرکات کهکشان های اطراف ما حدس می زنند که مقدار ماده ای وجود دارد که ما قادر به رویت آن نیستیم و نام ماده تاریک را بر آن نهاده اند.

با این حال تمام ماده ای که در جهان وجود دارد، یعنی ماده قابل رویت و ماده تاریک تنها ۲۵درصد از جهان را تشکیل می دهند. فرضیات می گویند که باقی جهان از انرژی که نام آن را «انرژی تاریک» می گذارند تشکیل شده است. دانشمندان با انجام آزمایش ها و مشاهدات مختلف در LHC امیدوارند که اثباتی برای این فرضیات پیدا کنند و یا به نتایجی برسند که توضیحات متفاوتی برای این پدیده ها ارائه بدهد.

این پیش بینی های عجیب و تکان دهنده تنها بخشی از اهداف آزمایشات دانشمندان در LHC است و ممکن است آزمایشات آن ها به نتایج باورنکردنی دیگری نیز برسد.

اگر به نظر شما ماده پاد ماده و ماده و انرژی تاریک خیلی هم عجیب نیستند شاید بخواهید بدانید که بعضی دانشمندان معتقدند که LHC به آن ها کمک می کند تا به ابعادی بیشتر از ابعاد فعلی دنیای ما برسند. ما تا به حال تحت چهار بعد، یعنی ۳ بعد فضایی طول و عرض و ارتفاع ؛ و زمان زندگی کرده ایم و یا شاید تنها اینطور فکر می کنیم و ابعاد دیگری نیز وجود دارند!

بعضی از نظریه های فیزیک تنها در ابعادی بیشتر از ابعاد ۴گانه ما درست هستند. برای مثال حالتی از نظریه ریسمان (StringTheory) تنها در ابعاد بالای ۱۱تا به نتیجه می رسد.

نظریهٔ ریسمان شاخه ای از فیزیک نظری و بیشتر مربوط به حوزه فیزیک انرژی های بالاست .این نظریه در ابتدا برای توجیه کامل نیروی قوی به وجود آمد ولی پس از مدتی با گسترش کرومودینامیک کوانتومی کنار گذاشته شد و در حدود سالهای ۱۹۸۰ دو باره برای اتحاد نیروی گرانشی و برطرف کردن ناهنجاری های تئوری ابر گرانش وارد صحنه شد. بنا بر آن ماده در بنیادین ترین صورت خود نه ذره بلکه ریسمان مانند است. یعنی تمام ذرات بنیادین (مثل الکترون، پوزیترون و فوتون) اگر با بزرگنمایی خیلی خیلی زیاد نگریسته شوند ریسمان دیس هستند. ریسمان می تواند بسته (مثل حلقه) یا باز (مثل بند کفش) باشد. توضیح اینکه چرا ابعادی بیشتری برای طرح این نظریه و وجود ریسمان ها لازم است مربوط به مباحث فیزیک نظری و نظریه گروه ها در ریاضی است.

این نظریه در بین فیزیکدانان و دانشمندان طرفداران زیادی دارد و آن ها امیدوارند که LHC به آن ها کمک کند تا نظر منتقدان را کمی تغییر دهند و قسمت هایی از درستی نظریه ریسمان را ثابت کنند.

LHC و حساب و کتاب آن!

تمام این ها به تاسیسات عظیمی در مرز بین فرانسه و سوئیس وابسته است. محیط تونل شتاب دهنده و سالن ها برخورد دهنده ۲۷ کیلومتر است و در ۱۰۰متری زیر زمین قرار دارد. تأسیسات کنترل و محل کار دانشمندان و مهندسین بالای این دستگاه ها و در سطح زمین است و دسترسی به تونل ها از طریق آسانسور و پله انجام می پذیرد.

شتاب دهنده با آهنرباهای بسیار قوی کار می کند و به ذرات سرعتی برابر ۹۹.۹۹درصد سرعت نور می دهد. این آهنرباها از نوع ابر رسانا هستند و صدها تون وزن دارند. در ساخت تونل شتاب دهنده از ۹۶۰۰ قطعه از این آهنرباها استفاده شده است. برای سرد کردن آهنرباها دمای آن ها را به ۲۷۱.۲۵ درجه سلسیوس زیر صفر می رسانند. این دما حتی از خلأ خارج از جو نیز سردتر است.

نامی از خلأ بردیم و بهتر است بدانید که مسیر تونل شتاب دهنده برای گذر شعاع ذرات عاری از هرگونه مولکول اضافی است. حتی یک مولکول مزاحم نیز می تواند مسیر حرکت شعاع ها را تغییر دهد و پمپ های تخلیه بسیار پرقدرتی وظیفه تخلیه تونل ها را دارند که حتی یک مولکول گازی شکل را نیز از قلم نمی اندازند

LHC و تمام آزمایش های آن دارای ۱۵۰میلیون حسگر و شناساگر هستند. اطلاعاتی که این حسگر ها در هر ثانیه به کامپیوتر ها و مراکز پردازش اطلاعات می فرستند ۷۰۰مگابایت است! این به این معنی است که اگر LHC به طور بی وقفه در یک سال کار کند ۱۵میلیون گیگابایت اطلاعات از آزمایشات آن جمع آوری می شود.

شاید به فکر انرژی که این مرکز مصرف می کند نیز افتاده باشید. پیش بینی می شود که LHC سالانه ۸۰۰هزار مگاوات ساعت برق مصرف کند. هزینه این مقدار برق ۱۹میلیون یورو تخمین زده می شود!

اساس کار این آزمایش به این گونه است که دو شعاع ذرات را از دو جهت مخالف به سمت یکدیگر می فرستند و بعد از برخورد آن ها به هم رفتار آن ها را مشاهده می کنند.

در قلب LHC

بیایید به سفر یک پروتون در LHC نگاهی بیندازیم. ابتدا دانشمندان از اتم هیدروژن الکترون را خارج می کنند تا پروتون از آن باقی بماند. سپس پروتون ها وارد LINAC۲ می شوند. این دستگاه ها پروتون ها را به داخل شتاب دهنده ای به نام PS Booster شلیک می کند. از فرکانس های رادیویی خاصی برای شتاب دادن به پروتون و از آهنربا های ابر رسانا برای نگاه داشتن آن ها در مسیر استفاده می شود.

وقتی پروتون به سرعت مناسب می رسد، PS Booster آن را به دستگاه دیگری به نام SuperProtonSynchrotron می فرستد. در این مرحله پروتون ها به گروه هایی تقسیم بندی می شوند و در همین گروه ها حرکت می کنند. هر گروه دارای ۱۱^۱۰۱.۱ پروتون است و در هر شعاع ۲۸۰۸گروه وجود دارد. این دستگاه شعاع ها را در جهتی مخالف یکدیگر حرکت می دهد.

در داخل LHC و بعد از ۲۰دقیقه شعاع ها ۱۱۲۴۵ بار در داخل تونل می چرخند و در یک ثانیه ۶۰۰میلیون بار برخورد می کنند.

با برخورد پروتون ها با هم ذراتی کوچکتر تشکیل می شوند. از فروپاشی پروتون ذراتی شکل می گیرند که عمر آن ها چند هزارم ثانیه است. حسگر ها اطلاعات تشکیل و تبدیل این ذرات زیر اتمی را دریافت و آن ها را به مراکز پردازش اطلاعات می فرستند.

در این میان بعضی از پروتون ها با یکدیگر برخورد نمی کنند و تا جایی که به مرحله فروپاشی برسند به حرکت ادامه می دهند. در این مرحله پروتون های اضافی توسط پرده ای از گرافیت جذب می شوند.

پردازش اطلاعات

طراحان سیستم کامپیوتری و پردازشی CERN به جای استفاده از ابر کامپیوترها برای انجام محاسبات، از روش پردازش موازی یا Parallel Computing استفاده می کنند. به این ترتیب که اطلاعات به جای پردازش در داخل مرکز به چندین کامپیوتر در نقاط مختلف فرستاده می شود و هر کامپیوتری قسمتی کوچک از پردازش را انجام می دهد ولی در عوض مجموع این پردازش ها، انبوهی از اطلاعات پردازش شده و آماده مطالعه می شود.

گروه اول کامپیوتر های این شبکه در داخل CERN قرار دارد و اطلاعات را برای پردازش به قسمت های کوچکی تقسیم می کند. دوازده گروه کامپیوتر دیگر در دوازده کشور شامل: کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، تایوان، هلند، انگلستان، آمریکا و یکی از کشور های اسکاندیناوی اطلاعات را با استفاده از اتصال های که سرعتشان به ۱۰گیگابایت بر ثانیه می رسد، دریافت و پردازش می کند.

در مرحله ای دیگر گروهی از کامپیوتر های کوچک تر شامل کامپیوتر های دانشگاه ها و مراکز علمی به کمک کامپیوتر های دیگر می آیند و بعد از اتمام کار پردازش اطلاعات را به کامپیوتر های بالایی خود می فرستند و سرانجام به CERN. [هکر ها به LHC نفوذ کردند]

آیا LHC زندگی ما را تهدید می کند؟

گروهی از مردم معتقدند که آزمایشاتی از این قبیل ممکن است مشکلات جدی برای سیاره ما بوجود آورد. دو نفر از بازنشسته های بازرسان هسته ای در مارچ ۲۰۰۸ شکایتی را به دادگاه ایالتی هاوایی بردند و با مطرح کردن شکایت خود خواستار توقیف LHC شدند.

این نگرانی ناشی از این دیدگاه است که آزمایشات LHC باعث ایجاد سیاه چاله هایی می شود. سیاه چاله ها اجسام یا ناحیه هایی غیر شناخته شده و غیر مطالعه شده هستند که اجرام را در خود فرو می برند و آن ها را به انرژی و ماده هایی با چگالی بی نهایت تبدیل می کند.

مسئولین CERN نیز با قدرت تمام این حرف ها را تأیید کردند! ولی به مردم این اطمینان را دادند که مقدار سیاه چاله های ایجاد شده در LHC آنقدر کم است که در کمتر از ثانیه نابود می شوند.

دیدگاهی که از سیاه چاله ها وجود دارد، مربوط به نابود شدن ستاره ها در کهکشان های دیگر است. ولی روشن است که جرم نابود شده با مقدار سیاه چاله مرتبط است و مقدار پروتون در LHC با جرم ستار ه ها قابل مقایسه نیست.

نگرانی های دیگری نیز وجود دارد. بعضی ها از Strangelets ها حرف می زنند. گیتی شناس ها بر این باورند که این ناحیه ها باعث ایجاد میدان گرانشی قوی می شود که ممکن است زمین را به ویرانه ای تبدیل کند.

مسئولین CERN بار دیگر با قدرت و اطمینان به این اعتراضات نیز پاسخ دادند! آن ها می گویند که اولاً Strangelets ها تنها زایده یک فرضیه هستند و هیچ مشاهده ای وجود آن ها و اثراتشان را ثابت نمی کند. دوماً اینکه اگر هم همچنین ناحیه های بوجود آیند بسیار ضعیف و نا پایدار خواهند بود. جواب تقریباً قانع کننده دیگری نیز به این اعتراضات داده شده است. بعضی می گویند که این Strangelets ها زایده تشعشعات کیهانی هستند و اگر وجود هم داشته باشند حتما تا به حال به زمین نزدیک شده اند و با توجه به اینکه زمین هنوز زمین است و ما انسان ها هنوز هم در آن زندگی می کنیم، Strangeletsها را خیلی هم نباید جدی گرفت!

اکثریت دانشمندان و صاحب نظریان بر این باورند که این آزمایش افق دید ما را در درک بهتر جهان گسترس می دهد. تلسکوپی که گالیله ساخته بود در حد دوربین هایی که امروزه همه جا می توان آن ها را خریداری کرد، قدرت بزرگنمایی داشت ولی با این حال ما را به درک بهتر کهکشانمان رساند. آزمایش هایی مانند LHC با اینکه ممکن است در اول راه خود باشند ولی با این حال می تواند در آینده، علم دانش بشری را به دوردست ببرد.

  انتشار : ۷ آبان ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 1062

حل المسائل الکترونیک 1 و 2

حل المسائل الکترونیک 1 و 2 ...

کنترل و هدایت موشک به کمک پردازش تصویر در نرم

کنترل و هدایت موشک به کمک پردازش تصویر در نرم

با سلام خدمت دوستان خوبم..امروز یه پروژه ک به صورت یک مقاله خوب در اومده با موضوع کنترل و هدایت موشک به کمک پردازش تصویر را برای شما اماده کردم...ک امیدوارم مورد توجه دوستاران علم پردازش تصویر و متلب واقع شود...این پروژه میتونه دیدی جدید و جالب بده واسه کسایی ک میخوان تو زمینه ...

مجموعه کتابخانه های Hspice

مجموعه کتابخانه های Hspice

مجموعه ای ارزشمند از کتابخانه و تکنولوژی فایل های Hspice شامل: 180nm tsmc 180nm bulk 180nm cmos 130nm bulk 90nm bulk 65nm bulk 65nm cmos 45nm bulk 45nm finfet 32nm bulk 32nm finfet 22nm bulk 22nm finfet 20nm finfet 16nm finfet 14nm finfet 10nm finfet 7nm finfet csmc 0.5um double poly mix process hspice model 0.25um Mixed-Signal SALICIDE(2P5M or 1P5M+, 2.5V/3.3V) TSMC 0.18um Mixed Signal SALICIDE (1P6M, 1.8V/3.3V) 0.35um MIXED ...

کتابخانه 180 نانومتر کیدنس - Cadenece 180nm Library

کتابخانه 180 نانومتر کیدنس - Cadenece 180nm Library

Cadence Virtuoso IC Design library کتابخانه 180 نانومتر نرم افزار طراحی مدارات مجتمع کیدنس cadence 180nm technology TSMC 0.18um MM/RF PDK **به همراه آموزش افزودن کتابخانه به نرم‌افزار Cadence Virtuoso IC Design * برای آموزش های بیشتر کانال ما را در آپارات دنبال کنید. ...

دانلود آموزش تعمیر لامپ کم مصرف -به زبان ساده

دانلود آموزش تعمیر لامپ کم مصرف -به زبان ساده

تعداد فایل : 4 عدد نوع فایل : کتاب PDF مجموع صفحات : 29 صفحه درحال حاضر بیشترین استفاده از لامپ هاي كم مصرف برای روشنایی مکان های مختلف است . از اینرو پس از مدتي خراب شده و ديگر روشن نمي شوند و نياز به تعمير پیدا می کنند در بيشتر اين موارد مي توان با ساده ترين وسايل ...

دانلود فایل ورد(Word) پروژه خانه هوشمند و طراحی

دانلود فایل ورد(Word) پروژه خانه هوشمند و طراحی

عنوان پروژه : خانه هوشمند و طراحی سیستم های آن BMS تعداد صفحات : ۹۳ شرح مختصر پروژه : این پروژه با عنوان خانه هوشمند و طراحی سیستم های آن BMS برای دانلود آماده شده است . خانه هوشمند و طراحی سیستم های آن BMS و سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سیستمی است که در آن با استفاده از آخرین ...

کتاب و حل المسائل درس تئوری آشکارسازی Steven M. Kay

کتاب و حل المسائل درس تئوری آشکارسازی Steven M. Kay

سلام دوستان، -تئوری آشکارسازی- یکی از دروس مهم و البته قدیمی گرایش مخابرات سیستم است. در بسیاری از دانشگاه ها، همراه با درس تئوری تخمین در قالب یک درس سه واحدی ارائه می شود. اما بدلیل اهمیت مفاهیم این دو درس، چند سالی است که هرکدام در قالب درس های سه واحدی جداگانه ای برای ...

جزوه فارسی انرژی خورشیدی دکتر نظری مدرس دانشگاه

جزوه فارسی انرژی خورشیدی دکتر نظری مدرس دانشگاه

انرژی خورشیدی یکی از پاک ترین و در دسترس ترین منابع انرژی برق در کره زمین و به خصوص مناطقی با تابش بالای سالانه پرتوهای خورشیدی، مثل کشور ایران می باشد. انرژی خورشیدی از تبدیل فوتون‌های نور خورشیدی که حامل انرژی بسیار زیاد و نا متناهی می باشند بدست می‌ آید و از این رو ...

دانلود جزوه کامل نقشه کشی برق ساختمان (pdf)

دانلود جزوه کامل نقشه کشی برق ساختمان (pdf)

عنوان فایل : دانلود جزوه کامل نقشه کشی برق ساختمان نوع فایل : pdf شرح مختصر : این جزوه به صورت تایپ شده وکامل می باشد که در آن به شرح انواع نقشه ها ،نکات مهم در سیم کشی ونقشه کشی برق ساختمان ،علایم اختصاری اجزای مدارهای الکتریکی وترسیم پلان با نرم افزار Auto cad پرداخته شده است ...

جزوه کنکور مدارهای الکتریکی دکتر کارو زرگر

جزوه کنکور مدارهای الکتریکی دکتر کارو زرگر

دکتر کارو زرگر مولف کتابهای مدارهای الکتریکی انتشارات پوران پژوهش و یکی از معروفترین اساتید درس مدار کنکور کارشناسی ارشد میباشند که جزوه کلاس کنکور ایشون در 190 صفحه با کیفیت عالی خدمتتون ارایه میشود. ...

آموزش ساخت مدار تقويت آنتن

آموزش ساخت مدار تقويت آنتن

آموزش ساخت مدار تقويت آنتن در اين آموزش شما ياد خواهيد گرفت كه با ساخت مدار هايي قدرت انتن دهي و دريافت و ارسال فركانس ها و امواج را بالا ببريد ...

گزارشکار آزمایشگاه میکروپروسسور (ریزپردازنده)

گزارشکار آزمایشگاه میکروپروسسور (ریزپردازنده)

گزارشکار آزمایشگاه میکروپروسسور (ریزپردازنده) دانشگاه صنعتی سهند سال 97-98 تمامی کدنویسی ها در محیط اتمل استادیو و کدویژن نوشته شده اند. تمامی آزمایشها توسط نرم افزار پروتئوس شبیه سازی شده اند. ...

ساخت پهباد خانگی با وسایل ساده + تولید برق با نور

ساخت پهباد خانگی با وسایل ساده + تولید برق با نور

ساخت پهباد خانگی با وسایل ساده تولید برق با نور خورشید انتظار ها به پایان رسید پکیج آموزشی ساخت یک پهباد خانگی با هزینه بسیارکم تولید برق از نور خورشید با این روش‌ها حتی میتوانید به یک درآمد خوب برسید دیگه بابت خرید یک پهباد یا کواد کوپتر هزینه نپردازید و از ...

کتاب Linear electric machines, drives, and MAGLEVs handbook

کتاب Linear electric machines, drives, and MAGLEVs handbook

این کتاب محصول انتشارات Taylor & Francis در سال 2013 است. برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه شود. فرمت: PDF تعداد صفحات:654 پیشنهاد ویژه: در صورتی که تمایل دارید کتاب فوق را با 80 درصد تخفیف به همراه یک هدیه ویژه خریداری نمایید به بخش خرید پکیج کتاب های ماشین های الکتریکی و درایو مراجعه ...

پاسخ پرسش ها و تمرین های دانش فنی پایه دهم (بخش 1

پاسخ پرسش ها و تمرین های دانش فنی پایه دهم (بخش 1

توجه توجه از اینک این پکیج آموزشی را با تخفیف ویژه از سایت هنرستان برق تهیه نمایید... جهت دانلود این فایل اینجا کلیک کنید با سلام و عرض خسته نباشید به همه هنرجویان عزیز امروز برای هنرجویان عزیز رشته برق هنرستان پایه دهم محصولی را ...

pdf کتاب الکترومغناطیس دیوید چنگ به همراه حل

pdf کتاب الکترومغناطیس دیوید چنگ به همراه حل

pdf کتاب معتبر الکترومغناطیس از daivid k cheng به همرا حل التمرین کتاب و آموزش لاپلاس ...

کتاب و حل تمرین WIRELESS COMMUNICATIONS نوشته Andrea Goldsmith

کتاب و حل تمرین WIRELESS COMMUNICATIONS نوشته Andrea Goldsmith

این مجموعه شامل کتاب WIRELESS COMMUNICATIONS نوشته Andrea Goldsmith به همراه حل تمرین می باشد. ...

جزوه نانو الکترونیک - دکتر صدیق ضیابری (جزوه اول)

جزوه نانو الکترونیک - دکتر صدیق ضیابری (جزوه اول)

فناوری نانو یا نانو تکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که شاخه های گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانو متر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی ...

دانلود رايگان گاوصندوق اندرويد

دانلود رايگان گاوصندوق اندرويد

برنامه ي گاوصندوق قيمت در بازار 9000 تومان با 50% تخفيف توضیحات آپدیت شدیم...!!!سازگاری کامل با اندروید 4.4 و ظاهر جدید و مدرن تر در آپدیت جدیدکاملترین برنامه ایرانی موجود در کافه بازار برای حفاظت از حریم شخصی، قابل رقابت با نمونه های خارجیبا نصب این برنامه عکس ها،فیلم ها، ...

100 مدار الكترونيكي به زبان فارسي همراه نقشه مدار

100 مدار الكترونيكي به زبان فارسي همراه نقشه مدار

در اين كتاب مدار هاي آموزش ساخت مدار هاي زير با نقشه و توضيح كامل با زبان فارسي: 1.دو برابر كننده ي ولتاژ 2.چهار برابر كننده ي ولتاژ 3.افزاينده ي زنجيره اي يا كاسكيد 4.سه برابر كننده ي ولتاژ 5.رگولاتور ولتاژ 6.مدارات ترانزيستوري 7.رله تحريك شونده با رطوبت 8.رطوبت ...

شبیه سازی مدارات یکسوسازهای دیودی با نرمافزار Psim

شبیه سازی مدارات یکسوسازهای دیودی با نرمافزار Psim

در این پروژه 10 تا مدار یکسو ساز دیودی با نرم افزار psim شبیه سازی شده و نمودار آنها بدست آمده است. این پروژه دارای فایل های شبیه سازی و گزارش کار ورد است. این مدارات شامل: 1-یکسوساز نیم موج تک فاز با بار اهمی2-یکسوساز نیم موج تک فاز با بار اهمی سلفی 3-یکسوساز نیمموج تک فاز با بار ...

حل المسائل کتاب داینامیک سیستم ها ویلیام پالم

حل المسائل کتاب داینامیک سیستم ها ویلیام پالم pdf آماده پرینت 930 صفحه 13 فصل ویرایش 3 زبان اصلی تهیه شده توسط سایت فایلکده برتر ...

جزییات چاه ارت حلقه ای

جزییات چاه ارت حلقه ای

جزییات چاه ارت حلقه ای طبق مبحث 13 انتخاب سیم لخت چند مفتولی مسی به عنوان الکترود هم از نظر اقتصادی و هم از نظر یک پارچه بودن الکترود و هادی اتصال زمین تا ترمینال اصلی زمین،نسبت به الکترود صفحه ای مسی که ایجاد نقاط اتصال سیم به صفحه با جوش یا بست و پیچ و مهره مخصوص در آن ...

دانلود کامل ترین کتاب آموزش نرم افزار دیگسایلنت

دانلود کامل ترین کتاب آموزش نرم افزار دیگسایلنت

دانلود کامل ترین کتاب آموزش نرم افزار دیگسایلنت digsilent با زبان فارسی تعداد صفحات: ۶۲۷ فرمت: PDF کتاب آموزش نرم افزار دیگسایلنت | digsilent | زبان فارسی | در قالب فایل pdf و دارای ۶۲۷ صفحه به زبان فارسی یکی از کاملترین و جامع ترین کتب موجود در رابطه با آموزش دیگسایلنت میباشد که از سطح ...

کتاب و حل المسائل درس تئوری تخمین Steven M. Kay

کتاب و حل المسائل درس تئوری تخمین Steven M. Kay

سلام دوستان، -تئوری تخمین- یکی از دروس مهم و البته قدیمی گرایش مخابرات سیستم است. در بسیاری از دانشگاه ها، همراه با درس تئوری آشکارسازی در قالب یک درس سه واحدی ارائه می شود. اما بدلیل اهمیت مفاهیم این دو درس، چند سالی است که هرکدام در قالب درس های سه واحدی جداگانه ای برای ...

جزوه 300 سوال استاد کهن همراه پاسخ تشریحی و جزوه

جزوه 300 سوال استاد کهن همراه پاسخ تشریحی و جزوه

جزوه کامل آموزش مدارهای الکتریکی استاد کهن همراه با 300 تست پیشنهادی و پاسخنامه تشریحی آنها همواره منبع مناسبی برای آمادگی آزمون ارشد بوده است. ...

جزوه کنکوری الکترومغناطیس مهندس باغستانی

جزوه کنکوری الکترومغناطیس مهندس باغستانی

جزوه الکترومغناطیس کلاس کنکور مهندس باغستانی(مدیر موسسه بینش) به صورت تایپ شده و با کیفیت عالی در 245 صفحه ارایه میگردد که شامل کلیه مباحث و همچنین تعداد زیادی تست به همراه پاسخ تشریحی میباشد. ...

دانلود فایل ورد پروژه لیزر

دانلود فایل ورد پروژه لیزر

عنوان : پروژه لیزر تعداد صفحات : 87 امروزه تقریباً همه لیزر و موارد کاربرد آن را می دانند . در تمام دنیا و به ویزه در کشور با استفاده از لیزر و مشتقات آن به طور شگفت انگیزی افزایش داشته است . هم چنین لیزر در پژوهش های علمی و برای محدوده وسیعی از دستگاههای علمی موارد مصرف پیدا کرده ...

نمونه سوال امتحانی درس توزیع انرژی الکتریکی

نمونه سوال امتحانی درس توزیع انرژی الکتریکی

درس توزیع انرژی الکتریکی از دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت می باشد. در این محصول نمونه سوال این درس ارائه شده است. ...

دانلود فایل ورد(Word) پروژه بررسی و شبیه سازی

دانلود فایل ورد(Word) پروژه بررسی و شبیه سازی

موضوع این پایان نامه بررسی و شبیه سازی پایدار سازی سیستم قدرت و مسائل مختلف حول این مبحث میباشد. جزئیات بیشتر این محصول: پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی عنوان کامل: بررسی و شبیه سازی پایدار سازی سیستم قدرت دسته: مهندسی برق قدرت فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش) تعداد صفحات: ...

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

پرفروش ترین ها

  پر فروش ترین های فورکیا


  پر بازدید ترین های فورکیا


  مطالب تصادفی

  • کاربرد و عملکرد فیبر نوری
  • چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می کند؟
  • الگوریتم ضرب کننده Booth و پیاده سازی آن با زبان VHDL
  • مشخصه های فنی دوربین Panasonic Lumix DMC G۱
  • صفحه نمایش LCD

  تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد