تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

بزرگترین سایت مقالات الکترونیک و مطالب مرتبط با الکترونیک


دسته بندی سایت

پیوند ها

آمار بازدید سایت

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 8
 • بازدید دیروز : 176
 • بازدید کل : 1213481

چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می کند؟


چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می کند؟

9هزار فیزیکدان، متخصص و مهندس از سراسر جهان در این مرکز با زیر نظر گرفتن رفتار ذرات و آثار این برخورد ها به مطالعه چگونگی بوجود آمدن جهان و حتی دلیل بوجود آمدن آن می پردازند. هر لحظه از این آزمایش به ما در درک جهان کمک می کند و هزاران راز خلقت را آشکار می سازد.

 

شاید این روزها خبر ها و عکس هایی از برخورد دهنده بزرگ هادرون (Large Hadron Collider:LHC) دیده باشید. خوب به هر حال این آدم های به ظاهر بیکار حتماً در حال تلاش برای هدفی مهم هستند که رسانه ها کار آن ها را «آزمایش مهبانگ(Big Bang)» یا «بزرگترین آزمایش تاریخ» می خوانند. بیایید در اینجا کمی بیشتر در مورد این آزمایش و این همه تجهیزات غول پیکر بدانیم و یک قدم از دوستان خود جلو بزنیم.

این آزمایش حاصل کار یک تونل و یک شتاب دهنده در ۱۰۰متر زیر مرز فرانسه و سوئیس است. LHC قسمتی از پروژه آزمایشی سازمان تحقیقات هسته ای اروپا یا CERN است و تمام پروژه ۶میلیارد دلار هزینه برده است.

چند لحظه بعد از شروع این آزمایش آهنربا های الکتریکی غول پیکری اتم ها و شعاع های اتمی را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به حرکت در می آورد و با هم برخورد می دهد.

در جستجوی راز هستی

۹هزار فیزیکدان، متخصص و مهندس از سراسر جهان در این مرکز با زیر نظر گرفتن رفتار ذرات و آثار این برخورد ها به مطالعه چگونگی بوجود آمدن جهان و حتی دلیل بوجود آمدن آن می پردازند. هر لحظه از این آزمایش به ما در درک جهان کمک می کند و هزاران راز خلقت را آشکار می سازد.

دانشمندان برای درک بهتر این اسرار از نظریه ای به نام مدل استاندارد استفاده می کنند. این نظریه ترکیبی از نظریه نسبیت اینشتین و تئوری کوانتوم است. این نظریه با سه تا از چهار نیروی اساسی جهان یعنی نیروی قوی هسته ، نیروی ضعیف هسته و نیروی الکترومغناطیس سر و کار دارد و با نیروی چهارم که نیروی جاذبه است سر و کاری ندارد.

این نظریه توضیحاتی در مورد چندین پدیده فیزیکی دارد که درستی بسیاری از آن ها با انجام آزمایش های فراوان به اثبات رسیده و یا تا حد قابل قبولی به اثبات درستی آن ها نزدیک شده ایم. ولی جنبه های دیگر این نظریه همچنان در ابهام قرار دارد. یکی از ذرات زیر اتمی که توضیحی برای آن ارائه نشده است ذره «هیگز» (Higgs) است.

تحقیق بر روی این ذره می تواند به این سوال پاسخ دهد که چرا جرم وجود دارد؟ چرا اجسام جرم دارند؟

دانشمندان ذراتی را می شناسند که جرمی ندارند. مانند نوترون. ولی در مقابل ذراتی وجود دارند که جرم دارند. دانشمندان برای توضیح این پدیده به سراغ مکانیزم هیگز رفته اند. بر اساس این قسمت از نظریه باید ذره ای وجود داشته باشد و به همراه آن یک نیرو که به اجرام جرم بدهد. این درحالی است که بعضی از دانشمندان معتقدند که ممکن است این ذره حتی وجود نداشته باشد و بعضی هم معتقدند که این آزمایش نه تنها ما را به حقایقی از این قبیل می رساند بلکه ممکن است چیز هایی را به ما نشان دهد که ما حتی آن ها را در نظر نگرفته ایم.

موضوع دیگری که دانشمندان به دنبال کشف آن هستند ریشه در پیدایش جهان ماده دارد. در ابتدا انرژی و ماده با هم در آمیخته بودند. بعد از اینکه ماده و انرژی در ابتدای خلقت از هم جدا شدند ذرات ماده و پادماده یکدیگر را خنثی کردند. اگر این دو مقدار مساوی بود آنوقت دیگر ماده ای برای ما باقی نمی ماند و این دو ذره یکدیگر را کاملاً از بین می بردند. ولی خوشبختانه بیشتر از مقدار پاد ماده، ماده وجود داشت.

دانشمندان امیدوارند که این فرایند و وجود پاد ماده را در آزمایش LHC مشاهده کنند و به این سوال پاسخ دهند که چرا تفاوتی در مقدار ماده و پاد ماده وجود داشته است.

«ماده تاریک» نیز یکی از مقاصد مهم دانشمندان در این آزمایش است. درک کنونی ما از جهان نشان می دهد که مقدار ماده ای که می بینیم و در اطراف ما و کهکشان ما قرار دارد تنها ۴درصد کل ماده در جهان است و دانشمندان از روی حرکات کهکشان های اطراف ما حدس می زنند که مقدار ماده ای وجود دارد که ما قادر به رویت آن نیستیم و نام ماده تاریک را بر آن نهاده اند.

با این حال تمام ماده ای که در جهان وجود دارد، یعنی ماده قابل رویت و ماده تاریک تنها ۲۵درصد از جهان را تشکیل می دهند. فرضیات می گویند که باقی جهان از انرژی که نام آن را «انرژی تاریک» می گذارند تشکیل شده است. دانشمندان با انجام آزمایش ها و مشاهدات مختلف در LHC امیدوارند که اثباتی برای این فرضیات پیدا کنند و یا به نتایجی برسند که توضیحات متفاوتی برای این پدیده ها ارائه بدهد.

این پیش بینی های عجیب و تکان دهنده تنها بخشی از اهداف آزمایشات دانشمندان در LHC است و ممکن است آزمایشات آن ها به نتایج باورنکردنی دیگری نیز برسد.

اگر به نظر شما ماده پاد ماده و ماده و انرژی تاریک خیلی هم عجیب نیستند شاید بخواهید بدانید که بعضی دانشمندان معتقدند که LHC به آن ها کمک می کند تا به ابعادی بیشتر از ابعاد فعلی دنیای ما برسند. ما تا به حال تحت چهار بعد، یعنی ۳ بعد فضایی طول و عرض و ارتفاع ؛ و زمان زندگی کرده ایم و یا شاید تنها اینطور فکر می کنیم و ابعاد دیگری نیز وجود دارند!

بعضی از نظریه های فیزیک تنها در ابعادی بیشتر از ابعاد ۴گانه ما درست هستند. برای مثال حالتی از نظریه ریسمان (StringTheory) تنها در ابعاد بالای ۱۱تا به نتیجه می رسد.

نظریهٔ ریسمان شاخه ای از فیزیک نظری و بیشتر مربوط به حوزه فیزیک انرژی های بالاست .این نظریه در ابتدا برای توجیه کامل نیروی قوی به وجود آمد ولی پس از مدتی با گسترش کرومودینامیک کوانتومی کنار گذاشته شد و در حدود سالهای ۱۹۸۰ دو باره برای اتحاد نیروی گرانشی و برطرف کردن ناهنجاری های تئوری ابر گرانش وارد صحنه شد. بنا بر آن ماده در بنیادین ترین صورت خود نه ذره بلکه ریسمان مانند است. یعنی تمام ذرات بنیادین (مثل الکترون، پوزیترون و فوتون) اگر با بزرگنمایی خیلی خیلی زیاد نگریسته شوند ریسمان دیس هستند. ریسمان می تواند بسته (مثل حلقه) یا باز (مثل بند کفش) باشد. توضیح اینکه چرا ابعادی بیشتری برای طرح این نظریه و وجود ریسمان ها لازم است مربوط به مباحث فیزیک نظری و نظریه گروه ها در ریاضی است.

این نظریه در بین فیزیکدانان و دانشمندان طرفداران زیادی دارد و آن ها امیدوارند که LHC به آن ها کمک کند تا نظر منتقدان را کمی تغییر دهند و قسمت هایی از درستی نظریه ریسمان را ثابت کنند.

LHC و حساب و کتاب آن!

تمام این ها به تاسیسات عظیمی در مرز بین فرانسه و سوئیس وابسته است. محیط تونل شتاب دهنده و سالن ها برخورد دهنده ۲۷ کیلومتر است و در ۱۰۰متری زیر زمین قرار دارد. تأسیسات کنترل و محل کار دانشمندان و مهندسین بالای این دستگاه ها و در سطح زمین است و دسترسی به تونل ها از طریق آسانسور و پله انجام می پذیرد.

شتاب دهنده با آهنرباهای بسیار قوی کار می کند و به ذرات سرعتی برابر ۹۹.۹۹درصد سرعت نور می دهد. این آهنرباها از نوع ابر رسانا هستند و صدها تون وزن دارند. در ساخت تونل شتاب دهنده از ۹۶۰۰ قطعه از این آهنرباها استفاده شده است. برای سرد کردن آهنرباها دمای آن ها را به ۲۷۱.۲۵ درجه سلسیوس زیر صفر می رسانند. این دما حتی از خلأ خارج از جو نیز سردتر است.

نامی از خلأ بردیم و بهتر است بدانید که مسیر تونل شتاب دهنده برای گذر شعاع ذرات عاری از هرگونه مولکول اضافی است. حتی یک مولکول مزاحم نیز می تواند مسیر حرکت شعاع ها را تغییر دهد و پمپ های تخلیه بسیار پرقدرتی وظیفه تخلیه تونل ها را دارند که حتی یک مولکول گازی شکل را نیز از قلم نمی اندازند

LHC و تمام آزمایش های آن دارای ۱۵۰میلیون حسگر و شناساگر هستند. اطلاعاتی که این حسگر ها در هر ثانیه به کامپیوتر ها و مراکز پردازش اطلاعات می فرستند ۷۰۰مگابایت است! این به این معنی است که اگر LHC به طور بی وقفه در یک سال کار کند ۱۵میلیون گیگابایت اطلاعات از آزمایشات آن جمع آوری می شود.

شاید به فکر انرژی که این مرکز مصرف می کند نیز افتاده باشید. پیش بینی می شود که LHC سالانه ۸۰۰هزار مگاوات ساعت برق مصرف کند. هزینه این مقدار برق ۱۹میلیون یورو تخمین زده می شود!

اساس کار این آزمایش به این گونه است که دو شعاع ذرات را از دو جهت مخالف به سمت یکدیگر می فرستند و بعد از برخورد آن ها به هم رفتار آن ها را مشاهده می کنند.

در قلب LHC

بیایید به سفر یک پروتون در LHC نگاهی بیندازیم. ابتدا دانشمندان از اتم هیدروژن الکترون را خارج می کنند تا پروتون از آن باقی بماند. سپس پروتون ها وارد LINAC۲ می شوند. این دستگاه ها پروتون ها را به داخل شتاب دهنده ای به نام PS Booster شلیک می کند. از فرکانس های رادیویی خاصی برای شتاب دادن به پروتون و از آهنربا های ابر رسانا برای نگاه داشتن آن ها در مسیر استفاده می شود.

وقتی پروتون به سرعت مناسب می رسد، PS Booster آن را به دستگاه دیگری به نام SuperProtonSynchrotron می فرستد. در این مرحله پروتون ها به گروه هایی تقسیم بندی می شوند و در همین گروه ها حرکت می کنند. هر گروه دارای ۱۱^۱۰۱.۱ پروتون است و در هر شعاع ۲۸۰۸گروه وجود دارد. این دستگاه شعاع ها را در جهتی مخالف یکدیگر حرکت می دهد.

در داخل LHC و بعد از ۲۰دقیقه شعاع ها ۱۱۲۴۵ بار در داخل تونل می چرخند و در یک ثانیه ۶۰۰میلیون بار برخورد می کنند.

با برخورد پروتون ها با هم ذراتی کوچکتر تشکیل می شوند. از فروپاشی پروتون ذراتی شکل می گیرند که عمر آن ها چند هزارم ثانیه است. حسگر ها اطلاعات تشکیل و تبدیل این ذرات زیر اتمی را دریافت و آن ها را به مراکز پردازش اطلاعات می فرستند.

در این میان بعضی از پروتون ها با یکدیگر برخورد نمی کنند و تا جایی که به مرحله فروپاشی برسند به حرکت ادامه می دهند. در این مرحله پروتون های اضافی توسط پرده ای از گرافیت جذب می شوند.

پردازش اطلاعات

طراحان سیستم کامپیوتری و پردازشی CERN به جای استفاده از ابر کامپیوترها برای انجام محاسبات، از روش پردازش موازی یا Parallel Computing استفاده می کنند. به این ترتیب که اطلاعات به جای پردازش در داخل مرکز به چندین کامپیوتر در نقاط مختلف فرستاده می شود و هر کامپیوتری قسمتی کوچک از پردازش را انجام می دهد ولی در عوض مجموع این پردازش ها، انبوهی از اطلاعات پردازش شده و آماده مطالعه می شود.

گروه اول کامپیوتر های این شبکه در داخل CERN قرار دارد و اطلاعات را برای پردازش به قسمت های کوچکی تقسیم می کند. دوازده گروه کامپیوتر دیگر در دوازده کشور شامل: کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، تایوان، هلند، انگلستان، آمریکا و یکی از کشور های اسکاندیناوی اطلاعات را با استفاده از اتصال های که سرعتشان به ۱۰گیگابایت بر ثانیه می رسد، دریافت و پردازش می کند.

در مرحله ای دیگر گروهی از کامپیوتر های کوچک تر شامل کامپیوتر های دانشگاه ها و مراکز علمی به کمک کامپیوتر های دیگر می آیند و بعد از اتمام کار پردازش اطلاعات را به کامپیوتر های بالایی خود می فرستند و سرانجام به CERN. [هکر ها به LHC نفوذ کردند]

آیا LHC زندگی ما را تهدید می کند؟

گروهی از مردم معتقدند که آزمایشاتی از این قبیل ممکن است مشکلات جدی برای سیاره ما بوجود آورد. دو نفر از بازنشسته های بازرسان هسته ای در مارچ ۲۰۰۸ شکایتی را به دادگاه ایالتی هاوایی بردند و با مطرح کردن شکایت خود خواستار توقیف LHC شدند.

این نگرانی ناشی از این دیدگاه است که آزمایشات LHC باعث ایجاد سیاه چاله هایی می شود. سیاه چاله ها اجسام یا ناحیه هایی غیر شناخته شده و غیر مطالعه شده هستند که اجرام را در خود فرو می برند و آن ها را به انرژی و ماده هایی با چگالی بی نهایت تبدیل می کند.

مسئولین CERN نیز با قدرت تمام این حرف ها را تأیید کردند! ولی به مردم این اطمینان را دادند که مقدار سیاه چاله های ایجاد شده در LHC آنقدر کم است که در کمتر از ثانیه نابود می شوند.

دیدگاهی که از سیاه چاله ها وجود دارد، مربوط به نابود شدن ستاره ها در کهکشان های دیگر است. ولی روشن است که جرم نابود شده با مقدار سیاه چاله مرتبط است و مقدار پروتون در LHC با جرم ستار ه ها قابل مقایسه نیست.

نگرانی های دیگری نیز وجود دارد. بعضی ها از Strangelets ها حرف می زنند. گیتی شناس ها بر این باورند که این ناحیه ها باعث ایجاد میدان گرانشی قوی می شود که ممکن است زمین را به ویرانه ای تبدیل کند.

مسئولین CERN بار دیگر با قدرت و اطمینان به این اعتراضات نیز پاسخ دادند! آن ها می گویند که اولاً Strangelets ها تنها زایده یک فرضیه هستند و هیچ مشاهده ای وجود آن ها و اثراتشان را ثابت نمی کند. دوماً اینکه اگر هم همچنین ناحیه های بوجود آیند بسیار ضعیف و نا پایدار خواهند بود. جواب تقریباً قانع کننده دیگری نیز به این اعتراضات داده شده است. بعضی می گویند که این Strangelets ها زایده تشعشعات کیهانی هستند و اگر وجود هم داشته باشند حتما تا به حال به زمین نزدیک شده اند و با توجه به اینکه زمین هنوز زمین است و ما انسان ها هنوز هم در آن زندگی می کنیم، Strangeletsها را خیلی هم نباید جدی گرفت!

اکثریت دانشمندان و صاحب نظریان بر این باورند که این آزمایش افق دید ما را در درک بهتر جهان گسترس می دهد. تلسکوپی که گالیله ساخته بود در حد دوربین هایی که امروزه همه جا می توان آن ها را خریداری کرد، قدرت بزرگنمایی داشت ولی با این حال ما را به درک بهتر کهکشانمان رساند. آزمایش هایی مانند LHC با اینکه ممکن است در اول راه خود باشند ولی با این حال می تواند در آینده، علم دانش بشری را به دوردست ببرد.

  انتشار : ۷ آبان ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 1091
راهنمای جامع الکترونیک

راهنمای جامع الکترونیک

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز الکترونیک قدم بگذارید، با مفاهیم و اصول اساسی برق و مدار آشنا شوید و با به کارگیری این دانش، به ساخت و راه‌اندازی تجهیزات الکترونیکی بپردازید!   الکترونیک، علم مطالعه و کاربرد پدیده‌های الکتریکی و مغناطیسی است. این علم پایه و ... ...

راهنمای جامع سکسیونرهای فشار قوی

راهنمای جامع سکسیونرهای فشار قوی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز سکسیونرهای فشار قوی قدم بگذارید، با انواع مختلف آنها، نحوه عملکرد و کاربردهایشان آشنا شوید و با انتخاب و استفاده صحیح از آنها، ایمنی و کارایی شبکه‌های برق را ارتقا دهید!   سکسیونرها، کلیدهای قطع و وصل جریان الکتریکی در شبکه‌های ... ...

راهنمای جامع ترانس برق منزل

راهنمای جامع ترانس برق منزل

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز ترانس برق منزل قدم بگذارید، با انواع مختلف آن، نحوه انتخاب و نصب ترانس مناسب، و نکات مهم نگهداری و تعمیر آن آشنا شوید و از برق پایدار و ایمن در خانه خود لذت ببرید!   ترانس برق منزل، دستگاهی است که ولتاژ برق ورودی را به ولتاژ مورد ... ...

راهنمای جامع سرویس چکش برق

راهنمای جامع سرویس چکش برق

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز سرویس چکش برق قدم بگذارید، با انواع آن، نحوه انتخاب و نصب، و نکات ایمنی کار با آن آشنا شوید و با خیالی آسوده از برق در خانه و محل کار خود لذت ببرید!   چکش برق، وسیله‌ای حیاتی برای محافظت از جان و اموال در برابر خطرات ناشی از برق ... ...

راهنمای جامع تست الکترونیک

راهنمای جامع تست الکترونیک

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز تست الکترونیک قدم بگذارید، با روش‌ها و ابزارهای مختلف تست آشنا شوید و با به کارگیری دانش و مهارت خود، به عیب‌یابی و تعمیر سریع و دقیق تجهیزات الکترونیکی بپردازید!   تست الکترونیک، فرآیندی است که برای بررسی عملکرد صحیح تجهیزات ... ...

راهنمای جامع تعمیر لامپ کم مصرف

راهنمای جامع تعمیر لامپ کم مصرف

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز تعمیر لامپ‌های کم مصرف قدم بگذارید، با عیوب رایج این لامپ‌ها آشنا شوید و با یادگیری روش‌های ساده تعمیر، به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست کمک کنید!   لامپ‌های کم مصرف (CFL) به دلیل مصرف انرژی پایین و عمر طولانی، جایگزینی ... ...

راهنمای جامع نصب دزدگیر پراید

راهنمای جامع نصب دزدگیر پراید

با این راهنمای جامع، به دنیای نصب دزدگیر پراید قدم بگذارید، با مراحل و نکات مهم نصب این سیستم امنیتی آشنا شوید و با خیالی آسوده از خودروی خود در برابر سرقت محافظت کنید!   امروزه با افزایش آمار سرقت خودرو، نصب دزدگیر به یکی از ضروری‌ترین اقدامات برای حفظ امنیت خودرو ... ...

راهنمای جامع انتخاب ترانسفورماتور

راهنمای جامع انتخاب ترانسفورماتور

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز انتخاب ترانسفورماتور قدم بگذارید، با انواع مختلف ترانسفورماتور، کاربردها و ویژگی‌های آنها آشنا شوید و با انتخابی درست و مطمئن، از این دستگاه‌های پرکاربرد در صنعت و زندگی روزمره، به طور بهینه استفاده کنید!   ترانسفورماتور، یکی از ... ...

راهنمای جامع خازن ها - درک کامل اصول، کاربردها و انواع

راهنمای جامع خازن ها - درک کامل اصول، کاربردها و انواع

خازن ها، یکی از اجزای اساسی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی هستند که وظیفه ذخیره سازی بار الکتریکی را بر عهده دارند. در این راهنمای جامع، به بررسی عمیق خازن ها، از جمله اصول عملکرد، انواع، کاربردها، محاسبات و انتخاب خازن مناسب، می پردازیم. با این راهنما می توانید: اصول ... ...

راهنمای جامع تبدیل واحدهای الکتریکی

راهنمای جامع تبدیل واحدهای الکتریکی

در دنیای برق و الکترونیک، آشنایی با واحدهای الکتریکی و نحوه تبدیل آنها بین یکدیگر از مهارت های ضروری است. این راهنمای جامع، به شما کمک می کند تا به طور کامل بر تبدیل واحدهای الکتریکی مسلط شوید. در این راهنما، به بررسی موارد زیر می پردازیم: معرفی واحدهای پایه و فرعی ... ...

راهنمای جامع طبقه بندی فیوزها

راهنمای جامع طبقه بندی فیوزها

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت انگیز فیوزها قدم بگذارید، انواع مختلف آنها را بشناسید، با نحوه کار و عملکرد آنها آشنا شوید و با انتخاب و استفاده صحیح از فیوزها، از تجهیزات و لوازم برقی خود در برابر خطرات ناشی از اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت کنید!   فیوزها، یکی از ... ...

شبیه سازی مقاله جبران سازی نامتعادلی ولتاژ در ریز شبکه با ژنراتور سنکرون مجازی

شبیه سازی مقاله جبران سازی نامتعادلی ولتاژ در ریز شبکه با ژنراتور سنکرون مجازی

مبدل های قدرت در دهه گذشته کاربردهای زیادی در صنعت برق پیدا کرده اند. ژنراتور سنکرون مجازی (VSG) یک نمونه واقعا موثر از این مبدل ها است که می تواند برای القای دینامیک مورد نظر به شبکه استفاده شود. علیرغم عملکرد عالی VSGها در شرایط متعادل، آنها انعطاف پذیری لازم برای حذف ... ...

راهنمای جامع ایمنی در برق

راهنمای جامع ایمنی در برق

برق، یکی از مهم ترین اختراعات بشر است که نقش حیاتی در زندگی روزمره ما دارد. با این حال، برق می تواند بسیار خطرناک باشد و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، می تواند منجر به برق گرفتگی، آتش سوزی و سایر حوادث ناگوار شود. در این راهنمای جامع، به بررسی کامل اصول ایمنی در برق، از ... ...

راهنمای جامع سیم پیچی دینام

راهنمای جامع سیم پیچی دینام

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز سیم پیچی دینام قدم بگذارید، با اصول و مراحل سیم پیچی انواع مختلف دینام آشنا شوید و با به کارگیری دانش و مهارت خود، به تعمیر و بازسازی دینام خودرو و سایر تجهیزات برقی بپردازید!   دینام، یکی از اجزای حیاتی سیستم برق خودرو است که ... ...

راهنمای جامع ساخت لامپ

راهنمای جامع ساخت لامپ

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز ساخت لامپ قدم بگذارید، با انواع مختلف لامپ، اصول و مراحل ساخت آنها آشنا شوید و با به کارگیری خلاقیت خود، لامپ‌های منحصر به فرد خود را بسازید!   لامپ، یکی از اختراعات بشر است که نقش مهمی در روشنایی محیط و زندگی ما دارد. انواع ... ...

راهنمای جامع دزدگیر

راهنمای جامع دزدگیر

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز دزدگیرها قدم بگذارید، با انواع مختلف آنها، نحوه نصب و راه‌اندازی، و نکات امنیتی برای انتخاب و استفاده از دزدگیر آشنا شوید و با خیالی آسوده از منزل، محل کار و دارایی‌های خود محافظت کنید!   در دنیای امروز، امنیت منازل، محل کار و ... ...

دریافت فایل : راهنمای جامع دزدگیر
راهنمای جامع کیفیت توان برق

راهنمای جامع کیفیت توان برق

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز کیفیت توان برق قدم بگذارید، با مفاهیم و پارامترهای کلیدی آن آشنا شوید، با روش‌های اندازه‌گیری و آنالیز کیفیت توان برق به طور کامل مسلط شوید و با به کارگیری این دانش، پایداری و کارایی سیستم‌های الکتریکی خود را به طور چشمگیری ارتقا ... ...

راهنمای جامع تعمیر نور و چراغ معابر

راهنمای جامع تعمیر نور و چراغ معابر

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز تعمیر نور و چراغ معابر قدم بگذارید، با انواع مختلف چراغ‌ها، اصول عیب‌یابی و تعمیر آنها آشنا شوید و با به کارگیری دانش و مهارت خود، به روشنایی بخشیدن به شهرها و ارتقای ایمنی عبور و مرور کمک کنید!   نور و چراغ معابر، نقش حیاتی در ... ...

راهنمای جامع نقشه خوانی برق صنعتی

راهنمای جامع نقشه خوانی برق صنعتی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز نقشه خوانی برق صنعتی قدم بگذارید، با انواع نقشه‌ها و علائم آنها آشنا شوید و با تسلط بر این مهارت، به درک عمیق‌تر از تاسیسات برقی و عیب‌یابی آنها دست پیدا کنید!   نقشه خوانی برق صنعتی، مهارتی ضروری برای هر تکنسین برق و مهندس برق ... ...

راهنمای جامع نصب کابل برق

راهنمای جامع نصب کابل برق

با این راهنمای جامع، به دنیای نصب کابل برق قدم بگذارید، اصول و الزامات آن را بشناسید، با انواع کابل ها و ابزارهای مورد نیاز آشنا شوید، مراحل نصب را به صورت گام به گام فرا بگیرید و با نصب اصولی کابل برق در منزل یا محل کار خود، از ایمنی و آسایش بیشتری برخوردار شوید!   برق، ... ...

دانلود مقاله آشنایی با تاسیسات الکتریکی

آشنايي با جريان سه فاز جريان سه فاز در مداري كه سيم بندي القاء شونده آن (آرميچر) از سه دسته سيم پيچ جدا كه هر كدام نسبت به هم 120 درجه الكتريكي اختلاف فاز دارند تهيه مي شود. انواع اتصال در سيستم سه فاز . در سيستم سه فاز معمولاً‌ از سه نوع اتصال استفاده مي شود : الف- اتصال ستاره ب- ...

راهنمای جامع سنسورهای حرارتی

راهنمای جامع سنسورهای حرارتی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز سنسورهای حرارتی قدم بگذارید، انواع مختلف آنها را بشناسید، با نحوه عملکردشان آشنا شوید و با استفاده از این ابزارهای کاربردی، دما را در محیط‌های مختلف به طور دقیق اندازه‌گیری کنید!   سنسورهای حرارتی، ابزاری هستند که برای ... ...

راهنمای جامع الکترونیک عمومی

راهنمای جامع الکترونیک عمومی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز الکترونیک عمومی قدم بگذارید، با مفاهیم و اصول اساسی برق و الکترونیک آشنا شوید و با به کارگیری دانش خود، به دنیای وسیع تجهیزات الکترونیکی و اختراعات شگفت‌انگیز پا بگذارید!   الکترونیک، علم مطالعه و کاربرد جریان الکتریکی و ... ...

شبیه سازی شبکه HVDC

شبیه سازی شبکه HVDC

در این پروژه، یک واحد انرژی تجدید پذیر (توربین بادی) از طریق خطوط جریان مستقیم ولتاژ بالا (HVDC) به یک شبکه AC متصل شده است. بدیهی است که از دو مبدل (کانورتر) AC به DC جهت تبدیل پارامترهای الکتریکی استفاده شده است. سیستم های کنترل مبدل ها برای واحد تجدید پذیر و شبکه به ... ...

دریافت فایل : شبیه سازی شبکه HVDC
راهنمای جامع اصطلاحات الکترونیکی

راهنمای جامع اصطلاحات الکترونیکی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز اصطلاحات الکترونیکی قدم بگذارید، با مفاهیم و اصطلاحات کلیدی این حوزه آشنا شوید و با درک عمیق‌تر از این علم، به یک متخصص در زمینه برق و الکترونیک تبدیل شوید!   الکترونیک، علم و فناوری مطالعه و کنترل جریان الکتریکی و بار الکتریکی ... ...

پاورپوینت گیاه جینکو بیلوبا

پاورپوینت گیاه جینکو بیلوبا

عنوان پاورپوینت:دانلود پاورپوینت گیاه جینکو بیلوبافرمت: پاورپوینت قابل ویرایشتعداد اسلاید: 17پاورپوینت کامل و آماده ارائهفهرست مطالب:معرفی کوتاهی از گیاه جینکو بیلوباترکیبات شیمیایی اصلیاصلی ترین ترکیب تشکیل دهنده آنمکانیسم عمل جینکو بیلوبااشکال دارویی جینکو بیلوباکاربرد آن ... ...

بررسی و مطالعه طراحی باتری شارژرهای صنعتی

بررسی و مطالعه طراحی باتری شارژرهای صنعتی

دستگاه های شارژ کننده مطابق با اصول الکتریسیته هستند و جریان برق مستقیم را تبدیل می کنند. جریان مستقیم همیشه یک طرفه است، یا مثبت یا منفی. در این بین فقط ولتاژ کم یا زیاد می شود. باطری ها و تنظیم کننده برق DC را متناسب با جریان تعدیل می کنند. اکثر دستگاه های برقی تبدیل ... ...

دانلود شبیه سازی یکسوساز تک فاز تمام موج تریستوری

دانلود شبیه سازی یکسوساز تک فاز تمام موج تریستوری

شبیه سازی یکسوساز تک فاز تمام موج تریستوری   الکترونیک صنعتی یا الکترونیک قدرت شاخه ای از مهندسی برق است که در آن با استفاده از خواص حالت جامد مواد نمیه هادی، توان ها (ولتاژ ها و جریان ها) ی قدرت کنترل یا تبدیل می شوند. بنابراین تمام منابع تغذیه جدید همچون شارژرها، ... ...

تحلیل و بررسی کارکرد میکرو شبکه ها و نیروگاه های برق مجازی در بازارهای انرژی

تحلیل و بررسی کارکرد میکرو شبکه ها و نیروگاه های برق مجازی در بازارهای انرژی

نوع فایل:PDF تعداد صفحات :8 سال انتشار : 1395 چکیده سهم تولید توزیعی ) DG ( در تولید سیستم انرژی به طور فزاینده و به دلایل فنی و اقتصادی رشد کرده است؛ یکپارچه سازی آنها کاملا توسط محققان موردبررسی قرار گرفته است. این مقاله به تلفیق منابع انرژی توزیع شده ) DER ( یعنی DGs ... ...

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان نیروگاه سیکل ترکیبی در 75 اسلاید

نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاهی است که شامل تعدادی توربین گاز و توربین بخار می‌شود. در این نوع نیروگاه، با استفاده از بویلر بازیاب، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید بخار آب مورد نیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود. اگر توربین گاز به صورت ...

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

پرفروش ترین ها

  پر فروش ترین های فورکیا


  پر بازدید ترین های فورکیا


  مطالب تصادفی

  • کاربرد و عملکرد فیبر نوری
  • چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می کند؟
  • الگوریتم ضرب کننده Booth و پیاده سازی آن با زبان VHDL
  • مشخصه های فنی دوربین Panasonic Lumix DMC G۱
  • صفحه نمایش LCD

  تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد