تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

بزرگترین سایت مقالات الکترونیک و مطالب مرتبط با الکترونیک


دسته بندی سایت

پیوند ها

آمار بازدید سایت

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 146
 • بازدید دیروز : 152
 • بازدید کل : 1218819

کاربرد و عملکرد فیبر نوری


کاربرد و عملکرد فیبر نوری

فیبرنوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالا است. امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی نظیر: شبکه های تلفن شهری و بین شهری، شبکه های رایانه ای و اینترنت استفاده می شود. فیبرنوری رشته ای از تارهای شیشه ای است که هر یک از تارها دارای ضخامتی معادل تار موی انسان دارد و از آن برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی استفاده می شود.

 

فیبرنوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالا است. امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی نظیر: شبکه های تلفن شهری و بین شهری، شبکه های رایانه ای و اینترنت استفاده می شود. فیبرنوری رشته ای از تارهای شیشه ای است که هر یک از تارها دارای ضخامتی معادل تار موی انسان دارد و از آن برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی استفاده می شود.

مبانی فیبرنوری

فیبرنوری، رشته ای از تارهای بسیار نازک شیشه ای است که قطر هر یک از تارها نظیر قطر یک تار موی انسان است. تارهای فوق در کلاف هایی سازماندهی و کابل های نوری را به وجود می آورند. از فیبرنوری به منظور ارسال سیگنال های نوری در مسافت های طولانی استفاده می شود.

مزایای فیبرنوری

فیبرنوری در مقایسه با سیم های مسی دارای مزایای زیر است:

ارزان تر:

هزینه چندین کیلومتر کابل نوری نسبت به سیم های مسی کمتر است.

نازک تر:

قطر فیبرهای نوری به مراتب کمتر از سیم های مسی است.

ظرفیت بالا:

پهنای باند فیبرنوری به منظور ارسال اطلاعات به مراتب بیشتر از سیم مسی است.

تضعیف ناچیز:

تضعیف سیگنال در فیبرنوری به مراتب کمتر از سیم مسی است.

سیگنال های نوری:

برخلاف سیگنال های الکتریکی در یک سیم مسی، سیگنال های نوری در یک فیبر تاثیری بر فیبر دیگر نخواهند داشت.

مصرف برق پایین:

با توجه به اینکه سیگنال ها در فیبرنوری کمتر ضعیف می شوند، بنابراین می توان از فرستنده هایی با میزان برق مصرفی پایین نسبت به فرستند ه های الکتریکی که از ولتاژ بالایی استفاده می کنند، استفاده کرد.

سیگنال های دیجیتال:

فیبرنوری برای انتقال اطلاعات دیجیتالی مناسب است.

غیراشتعال زا:

با توجه به عدم وجود الکتریسیته، امکان بروز آتش سوزی وجود نخواهد داشت.

سبک وزن:

وزن یک کابل فیبرنوری به مراتب کمتر از کابل مسی (قابل مقایسه) است.

انعطاف پذیر:

با توجه به انعطاف پذیری فیبرنوری و قابلیت ارسال و دریافت نور از آن، در موارد متفاوت نظیر دوربین های دیجیتال با موارد کاربردی خاص مانند: عکس برداری پزشکی، لوله کشی و ... استفاده می شود.

با توجه به مزایای فراوان فیبرنوری، امروزه از این نوع کابل ها در موارد متفاوتی استفاده می شود. اکثر شبکه های رایانه ای و یا مخابرات از راه دور در مقیاس وسیعی از فیبرنوری استفاده می کنند.

بخش های مختلف فیبرنوری

یک فیبرنوری از سه بخش متفاوت تشکیل شده است:

هسته (Core)

هسته نازک شیشه ای در مرکز فیبر نوری که سیگنال های نوری در آن حرکت می کنند.

روکش Cladding بخش خارجی فیبر بوده که دورتادور هسته را احاطه کرده و باعث برگشت نورمنعکس شده به هسته می شود.

با فررویه Buffer Coating

روکش پلاستیکی که باعث حفاظت فیبر در مقابل رطوبت و سایر موارد آسیب پذیر، می شود.

انواع فیبرنوری

صدها و هزاران نمونه از رشته های نوری فوق در دسته هایی سازماندهی شده و کابل های نوری را به وجود می آورند. هر یک از کلاف های فیبرنوری توسط روکش هایی با نام Jacket محافظت می شوند. فیبرهای نوری در دو گروه عمده ارائه می شوند:

فیبرهای تک حالته (Single Mode)

به منظور ارسال یک سیگنال در هر فیبر استفاده می شود نظیر: تلفن

فیبرهای چند حالته Multi Mode

به منظور ارسال چندین سیگنال در یک فیبر استفاده می شود (نظیر: شبکه های رایانه ای) فیبرهای تک حالته دارای یک هسته کوچک (تقریباً ۹ میکرون قطر) بوده و قادر به ارسال نور لیزری مادون قرمز (طول موج از ۱۳۰۰ تا ۱۵۵۰ نانومتر) می باشند. فیبرهای چند حالته دارای هسته بزرگتر (تقریبا ۵/۶۲ میکرون قطر) و قادر به ارسال نورمادون قرمز از طریق LED می باشند.

ارسال نور در فیبرنوری

فرض کنید، قصد داشته باشیم با استفاده از یک چراغ قوه یک راهروی بزرگ و مستقیم را روشن کنیم. همزمان با روشن نمودن چراغ قوه، نور مربوطه در طول مسیر مستقیم راهرو تابانده شده و آن را روشن خواهد کرد. با توجه به عدم وجود پیچ و خم در راهرو در رابطه با تابش نور چراغ قوه مشکلی وجود نداشته و چراغ قوه می تواند (با توجه به نوع آن) محدوده موردنظر را روشن کند. در صورتی که راهروی فوق دارای پیچ و خم باشد، با چه مشکلی برخورد خواهیم کرد؟

در این حالت می توان از یک آیینه در محل پیچ راهرو استفاده کرد تا باعث انعکاس نور از زاویه مربوطه شود. در صورتی که راهروی فوق دارای پیچ های زیادی باشد، چه باید کرد؟ در چنین حالتی در تمام طول مسیر دیوار راهروی موردنظر باید از آیینه استفاده کرد. به این ترتیب نور تابانده شده توسط چراغ قوه (با یک زاویه خاص) از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت کرده (جهش کرده) و طول مسیر راهرو را طی خواهد کرد. عملیات فوق مشابه آن چیزی است که در فیبر نوری انجام می شود.

فناوری فیبر نوری

نور، در کابل فیبرنوری از طریق هسته (نظیر راهروی مثال ارائه شده) و توسط جهش های پیوسته (با توجه به سطح آبکاری شده) و(Cladding مشابه دیوارهای شیشه ای مثال ارائه شده) حرکت می کند. (مجموع انعکاس داخلی). با توجه به این که سطح آبکاری شده، قادر به جذب نور موجود در هسته نیست، نور قادر به حرکت در مسافت های طولانی می باشد، برخی از سیگنال های نوری به دلیل عدم خلوص شیشه موجود، ممکن است دچار نوعی تضعیف در طول هسته شوند. میزان تضعیف سیگنال نوری بستگی به درجه خلوص شیشه و طول موج نور انتقالی دارد. برای مثال، موج با طول ۸۵۰ نانومتر بین ۶۰ تا ۷۵ درصد در هر کیلومتر، موج با طول ۱۳۰۰ نانومتر بین ۵۰ تا ۶۰ درصد در هر کیلومتر، موج با طول ۱۵۵۰ نانومتر بیش از ۵۰ درصد در هر کیلومتر.

سیستم رله فیبرنوری

به منظور آگاهی از نحوه استفاده فیبرنوری در سیستم های مخابراتی، مثالی را ارائه خواهیم کرد که مربوط به یک فیلم سینمایی و یا مستند در رابطه با جنگ جهانی دوم است. در فیلم فوق دو ناوگان دریایی که بر روی سطح دریا در حال حرکت می باشند، نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر در یک وضعیت کاملا بحرانی و توفاتی را دارند. یکی از ناوها قصد ارسال پیام برای ناو دیگر را دارد. کاپیتان ناو فوق پیامی برای یک ملوان که بر روی عرشه کشتی مستقر است، ارسال می کند. ملوان، پیام دریافتی را به مجموعه ای از کدهای مورس (نقطه و فاصله) ترجمه می کند. در ادامه ملوان مورد نظر با استفاده از یک نورافکن اقدام به ارسال پیام برای ناو دیگر خواهد کرد.

یک ملوان بر روی عرشه کشتی دوم، کدهای مورس ارسالی را مشاهده و آنها را به زبان خاص (مثلا انگلیسی) تبدیل کرده و برای کاپیتان ناو ارسال می کند. فرض کنید فاصله دو ناو فوق از یکدیگر بسیار زیاد (هزاران مایل) باشد و به منظور برقراری ارتباط بین آنها از یک سیستم مخابراتی مبتنی بر فیبرنوری استفاده شود.

سیستم رله فیبرنوری از عناصر زیر تشکیل شده است:

فرستنده:

مسئول تولید و رمزنگاری سیگنال های نوری است.

فیبرنوری:

مدیریت سیگنال های نوری در یک مسافت را برعهده دارد.

بازیاب نوری:

به منظور تقویت سیگنال های نوری در مسافت های طولانی استفاده می شود.

دریافت کننده نوری:

سیگنال های نوری را دریافت و رمزگشایی می کند.

در ادامه به بررسی هر یک از عناصر فوق می پردازیم.

فرستنده

وظیفه فرستنده، مشابه نقش ملوان بر روی عرشه کشتی ناو فرستنده پیام است. فرستنده، سیگنال های نوری را دریافت و دستگاه نوری را به منظور روشن و خاموش شدن در یک دنباله مناسب (حرکت منسجم) هدایت می کند. فرستنده، از لحاظ فیزیکی در مجاورت فیبر نوری قرار دارد و ممکن است دارای یک لنز به منظور تمرکز نور در فیبر باشد. لیزرها دارای توان به مراتب بیشتری نسبت به LED می باشند. قیمت آنها نیز در مقایسه با LED به مراتب بیشتر است. متداول ترین طول موج سیگنال های نوری، ۸۵۰ نانومتر، ۱۳۰۰ نانومتر و ۱۵۵۰ نانومتر است.

بازیاب (تقویت کننده) نوری

همانگونه که قبلا اشاره شد، برخی از سیگنال ها در مواردی که مسافت ارسال اطلاعات طولانی باشد (بیش از یک کیلومتر) و یا از مواد خالص برای تهیه فیبرنوری (شیشه) استفاده نشده باشد، تضعیف و از بین خواهند رفت. در چنین مواردی و به منظور تقویت (بالا بردن) سیگنال های نوری تضعیف شده از یک یا چندین «تقویت کننده نوری» استفاده می شود.

تقویت کننده نوری از فیبرهای نوری متعدد به همراه روکشی خاص (doping) تشکیل می شوند. بخش دوپینگ با استفاده از یک لیزر پمپ می شود. زمانی که سیگنال تضعیف شده به روکش دوپینگی می رسد، انرژی ماحاصل از لیزر باعث می شود که مولکول های دوپینگ شده، به لیزر تبدیل شوند، مولکول های دوپینگ شده در ادامه باعث انعکاس یک سیگنال نوری جدید و قوی تر با همان خصایص سیگنال ورودی تضعیف شده، خواهند بود. (تقویت کننده لیزری)

دریافت کننده نوری

وظیفه دریافت کننده، مشابه نقش ملوان بر روی عرشه کشتی ناو دریافت کننده پیام است. دستگاه فوق سیگنال های دیجیتالی نوری را اخذ و پس از رمزگشایی، سیگنال های الکتریکی را برای سایر استفاده کنندگان (رایانه، تلفن و ...) ارسال می کند. دریافت کننده به منظور تشخیص نور از یک «فتوسل» و یا «فتودیود» استفاده می کند.

منبع

www.autoir.com

  انتشار : ۷ آبان ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 1097
دانلود جزوه مدار 1 دانشگاه خواجه نصیر استاد رضی

دانلود جزوه مدار 1 دانشگاه خواجه نصیر استاد رضی

جزوه کامل مدارهای الکتریکی 1 آماده برای دانلود است. دانشگاه: صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی استاد: دکتر علی رضی کاظمی فرمت: PDF پی دی اف - قابل اجرا و استفاده در هر نوع سیستم و دستگاه (لپ تاپ، موبایل و ...) کیفیت: عالی  دانلود نمونه ... ...

راهنمای جامع سیم‌کشی اصولی ساختمان

راهنمای جامع سیم‌کشی اصولی ساختمان

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز سیم‌کشی اصولی ساختمان قدم بگذارید، با اصول و استانداردهای سیم‌کشی برق آشنا شوید و با انجام سیم‌کشی صحیح، به ایمنی، آسایش و زیبایی خانه خود بیافزایید!   سیم‌کشی برق ساختمان، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاسیسات آن است که در صورت عدم ... ...

راهنمای جامع آرمیچر

راهنمای جامع آرمیچر

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز آرمیچرها قدم بگذارید، با انواع مختلف آنها، نحوه عملکرد و کاربردهایشان آشنا شوید و با به کارگیری دانش خود، از این موتورهای الکتریکی پرکاربرد در پروژه‌های مختلف استفاده کنید!   آرمیچر، هسته اصلی موتورهای الکتریکی DC و AC است که با ... ...

دریافت فایل : راهنمای جامع آرمیچر
راهنمای جامع آردوینو

راهنمای جامع آردوینو

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز آردوینو قدم بگذارید، با این پلتفرم محبوب میکروکنترلر آشنا شوید و با به کارگیری خلاقیت و دانش خود، به ساخت پروژه‌های الکترونیکی جذاب و کاربردی بپردازید!   آردوینو، یک پلتفرم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متن‌باز است که برای ساخت ... ...

راهنمای جامع تست ترانس برق

راهنمای جامع تست ترانس برق

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت انگیز تست ترانس برق قدم بگذارید، با انواع روش های تست و عیب یابی ترانسفورماتورها آشنا شوید و با به کارگیری دانش و مهارت خود، از عملکرد صحیح و بی عیب و نقص این تجهیزات حیاتی اطمینان حاصل کنید!   ترانسفورماتورها، از جمله تجهیزات حیاتی در ... ...

راهنمای جامع محافظ برق

راهنمای جامع محافظ برق

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز محافظ برق قدم بگذارید، انواع مختلف آن را بشناسید، با نحوه عملکرد و کاربردهای آن آشنا شوید و با انتخاب و استفاده صحیح از محافظ برق، از لوازم الکتریکی خود در برابر نوسانات برق و آسیب‌های احتمالی محافظت کنید!   محافظ برق، وسیله‌ای ... ...

راهنمای جامع ترانس برق یخچال

راهنمای جامع ترانس برق یخچال

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز ترانس برق یخچال قدم بگذارید، با وظایف و عملکرد آن آشنا شوید، با علائم خرابی ترانس آشنا شوید و با یادگیری نکات تعمیر و نگهداری، عمر یخچال خود را افزایش دهید!   ترانس برق یخچال، یکی از قطعات مهم این دستگاه است که وظیفه تبدیل برق ... ...

راهنمای جامع تعمیر ترانسفورماتور

راهنمای جامع تعمیر ترانسفورماتور

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز تعمیر ترانسفورماتور قدم بگذارید، با اصول و مراحل عیب‌یابی و تعمیر این قطعه حیاتی در سیستم‌های الکتریکی آشنا شوید و با به کارگیری دانش و مهارت خود، به افزایش طول عمر و کارایی ترانسفورماتورها کمک کنید!   ترانسفورماتور، یکی از ... ...

راهنمای جامع ساخت نیروگاه خورشیدی

راهنمای جامع ساخت نیروگاه خورشیدی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز ساخت نیروگاه‌های خورشیدی قدم بگذارید، با اصول و مراحل طراحی و احداث این منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر آشنا شوید و با به کارگیری دانش و خلاقیت خود، در حفظ محیط زیست و تامین انرژی پایدار سهیم شوید!   نیروگاه‌های خورشیدی، از جمله منابع ... ...

راهنمای جامع نقشه مدار فرمان

راهنمای جامع نقشه مدار فرمان

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز نقشه‌های مدار فرمان قدم بگذارید، با نحوه خواندن و درک این نقشه‌ها آشنا شوید و با استفاده از این مهارت، به عیب‌یابی و تعمیر آسان‌تر مدارهای فرمان بپردازید!   نقشه مدار فرمان، نقشه‌ای گرافیکی است که نحوه اتصال اجزای مختلف یک مدار ... ...

راهنمای جامع فتوسل

راهنمای جامع فتوسل

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت انگیز فتوسل ها قدم بگذارید، انواع مختلف آن ها را بشناسید، با نقش آنها در مدارهای الکتریکی آشنا شوید و با به کارگیری این سنسورهای نور حساس، به نوآوری و اختراعات خود در زمینه های مختلف بپردازید!   فتوسل ها، که به سلول های نوری یا فوتو ... ...

دریافت فایل : راهنمای جامع فتوسل
راهنمای جامع تعویض قطعات الکترونیک

راهنمای جامع تعویض قطعات الکترونیک

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز تعویض قطعات الکترونیک قدم بگذارید، با اصول و مراحل کار آشنا شوید، مهارت‌های خود را ارتقا دهید و با اعتماد به نفس هرچه بیشتر، به تعمیر لوازم برقی و الکترونیکی خود بپردازید!   امروزه، لوازم برقی و الکترونیکی بخش جدایی‌ناپذیری از ... ...

راهنمای جامع الکترونیک پایه: گامی بلند در مسیر درک دنیای شگفت‌انگیز برق و الکترونیک!

راهنمای جامع الکترونیک پایه: گامی بلند در مسیر درک دنیای شگفت‌انگیز برق و الکترونیک!

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز الکترونیک پایه قدم بگذارید، با مفاهیم و اصول بنیادی برق و الکترونیک آشنا شوید و با به کارگیری این دانش، به درک عمیق‌تری از دنیای پیرامون خود دست پیدا کنید!   الکترونیک پایه، شاخه‌ای از علم و مهندسی است که به مطالعه و بررسی رفتار ... ...

راهنمای جامع تعمیر خط گرم برق

راهنمای جامع تعمیر خط گرم برق

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز تعمیر خط گرم برق قدم بگذارید، اصول و قواعد ایمنی کار با خطوط برق را بیاموزید و با تسلط بر مهارت‌های لازم، به تعمیرات ایمن و کارآمد خطوط برق بپردازید!   تعمیر خط گرم برق، به معنای تعمیر و نگهداری خطوط برق بدون قطع جریان برق است. ... ...

راهنمای جامع ساخت کیت الکترونیکی

راهنمای جامع ساخت کیت الکترونیکی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز ساخت کیت‌های الکترونیکی قدم بگذارید، با اصول و مراحل طراحی و ساخت این مدارهای کاربردی آشنا شوید و با به کارگیری دانش و خلاقیت خود، به دنیای الکترونیک و ساخت و سازهای الکترونیکی مسلط شوید!   کیت‌های الکترونیکی، مجموعه‌ای از قطعات ... ...

راهنمای جامع ساخت دستگاه دروغ سنج حرفه ای

راهنمای جامع ساخت دستگاه دروغ سنج حرفه ای

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز ساخت دستگاه دروغ سنج حرفه ای قدم بگذارید، با اصول و مبانی علم پلی‌گراف آشنا شوید و با به کارگیری دانش و خلاقیت خود، در مسیر کشف حقیقت و عدالت قدم بردارید!   دستگاه دروغ سنج، ابزاری است که برای سنجش تغییرات فیزیولوژیکی بدن انسان در ... ...

راهنمای جامع برق اضطراری

راهنمای جامع برق اضطراری

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز برق اضطراری قدم بگذارید، با انواع سیستم‌های برق اضطراری، نحوه انتخاب و نصب آنها، و نکات مربوط به استفاده و نگهداری از آنها آشنا شوید و در مواقع قطع برق، از تاریکی و خاموشی رهایی یابید!     برق اضطراری، سیستمی است که در مواقع قطع ... ...

راهنمای جامع راه‌اندازی موتور سه فاز

راهنمای جامع راه‌اندازی موتور سه فاز

با این راهنمای جامع، به دنیای پیچیده راه‌اندازی موتورهای سه فاز قدم بگذارید، با انواع روش‌های راه‌اندازی، نکات ایمنی و استانداردها آشنا شوید و با خیالی آسوده، این غول‌های صنعتی را به کار ببندید!     موتورهای سه فاز، نوعی از موتورهای الکتریکی هستند که در صنایع مختلف به ... ...

راهنمای جامع تعمیر بردهای الکترونیکی

راهنمای جامع تعمیر بردهای الکترونیکی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز تعمیر بردهای الکترونیکی قدم بگذارید، با اصول و مبانی عیب‌یابی و تعمیر این قطعات پیچیده آشنا شوید و با به کارگیری دانش و مهارت خود، به احیای دستگاه‌های الکترونیکی معیوب بپردازید!     بردهای الکترونیکی، قلب تپنده دستگاه‌های ... ...

راهنمای جامع الکتروموتورهای تک فاز

راهنمای جامع الکتروموتورهای تک فاز

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز الکتروموتورهای تک فاز قدم بگذارید، انواع مختلف آنها را بشناسید، با نحوه عملکرد آنها آشنا شوید و با انتخاب و استفاده صحیح از این موتورهای پرکاربرد، به راندمان و بازدهی کار خود بیافزایید!     الکتروموتورهای تک فاز، نوعی از موتورهای ... ...

راهنمای جامع سیم‌پیچی موتور سه فاز

راهنمای جامع سیم‌پیچی موتور سه فاز

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز سیم‌پیچی موتورهای سه فاز قدم بگذارید، اصول و مراحل سیم‌پیچی این موتورهای پرکاربرد را بیاموزید و با به کارگیری دانش و مهارت خود، به تعمیر و نگهداری موتورهای الکتریکی در صنایع مختلف بپردازید!     موتورهای الکتریکی سه فاز، یکی از ... ...

راهنمای جامع تحلیل مدارهای الکترونیکی

راهنمای جامع تحلیل مدارهای الکترونیکی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت انگیز تحلیل مدارهای الکترونیکی قدم بگذارید، با مفاهیم و اصول اساسی تحلیل مدار آشنا شوید و با به کارگیری روش های مختلف حل معادلات، به درک عمیق تری از عملکرد مدارهای الکتریکی برسید!     تحلیل مدارهای الکترونیکی، یکی از مهم ترین مهارت های ... ...

راهنمای جامع شیر برقی

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز شیرهای برقی قدم بگذارید، انواع مختلف آن ها را بشناسید، با مکانیزم عملکرد آنها آشنا شوید و با انتخاب و نصب صحیح آنها، جریان سیالات را در سیستم های مختلف به طور هوشمندانه کنترل کنید!   شیر برقی، نوعی شیر خودکار است که از نیروی ...

راهنمای جامع ساخت تابلو روان

راهنمای جامع ساخت تابلو روان

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز ساخت تابلو روان قدم بگذارید، با اصول و مراحل طراحی و ساخت این تابلوهای تبلیغاتی جذاب آشنا شوید و با به کارگیری خلاقیت خود، مشتریان بیشتری را جذب کنید!   تابلوهای روان، نوعی تابلو تبلیغاتی هستند که از لامپ‌های LED برای نمایش متن، ... ...

راهنمای جامع ترانزیستور

راهنمای جامع ترانزیستور

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز ترانزیستورها قدم بگذارید، با انواع مختلف آنها، نحوه عملکرد و کاربردهایشان آشنا شوید و با به کارگیری دانش خود در زمینه الکترونیک، به نوآوری و خلق اختراعات جدید بپردازید!   ترانزیستور، یک قطعه نیمه‌هادی بنیادی در مدارهای الکترونیکی ... ...

راهنمای جامع مبانی الکترونیک

راهنمای جامع مبانی الکترونیک

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز مبانی الکترونیک قدم بگذارید، با مفاهیم بنیادی این علم آشنا شوید و با به کارگیری دانش خود، به درک عمیق‌تری از مدارهای الکتریکی و عملکرد آنها دست پیدا کنید!   الکترونیک، علم مطالعه و کاربرد جریان الکتریکی و میدان‌های الکترومغناطیسی ... ...

راهنمای جامع مبانی دیجیتال الکترونیک

راهنمای جامع مبانی دیجیتال الکترونیک

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز مبانی دیجیتال الکترونیک قدم بگذارید، با مفاهیم و اصول اساسی این حوزه آشنا شوید و با به کارگیری دانش خود، به طراحی و ساخت مدارهای دیجیتال بپردازید!   دیجیتال الکترونیک، شاخه‌ای از علم مهندسی برق است که به مطالعه و طراحی مدارهای ... ...

راهنمای جامع کلید پریز

راهنمای جامع کلید پریز

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز کلید پریزها قدم بگذارید، انواع مختلف آنها را بشناسید، با نحوه نصب و سیم‌کشی آنها آشنا شوید و با انتخاب و استفاده درست از آنها، فضایی روشن و دلنشین برای خود و عزیزانتان خلق کنید!   کلید پریزها، از جمله لوازم الکتریکی ضروری در هر ... ...

راهنمای جامع تعمیر لوازم برقی منزل

راهنمای جامع تعمیر لوازم برقی منزل

با این راهنمای جامع، به دنیای شگفت‌انگیز تعمیر لوازم برقی منزل قدم بگذارید، با عیب‌یابی و رفع ایرادات رایج آشنا شوید و با به کارگیری دانش و مهارت خود، در هزینه‌های تعمیرات صرفه‌جویی کنید و به استقلال خود در امور خانه بیافزایید!   لوازم برقی منزل، بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ... ...

پاورپوینت کامل با عنوان ترانزیستورهای تک الکترونی (SET) در 20 اسلاید

پاورپوینت کامل با عنوان ترانزیستورهای تک الکترونی (SET) در 20 اسلاید

ترانزیستور یکی از مهمترین قطعات الکتریکی و الکترونیکی‌است که برای تقویت و قطع و وصل سیگنال‌های الکترونیکی و توان الکتریکی کاربرد دارد. ترانزیستور یکی از ادوات حالت جامد است که از مواد نیمه رسانایی مانند سیلیسیم و ژرمانیم ساخته می‌شود. یک ترانزیستور در ساختار خود دارای ... ...

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

پرفروش ترین ها

  پر فروش ترین های فورکیا


  پر بازدید ترین های فورکیا


  مطالب تصادفی

  • کاربرد و عملکرد فیبر نوری
  • چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می کند؟
  • الگوریتم ضرب کننده Booth و پیاده سازی آن با زبان VHDL
  • مشخصه های فنی دوربین Panasonic Lumix DMC G۱
  • صفحه نمایش LCD

  تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد